Jak informuje resort zdrowia, w związku z czasowym powierzeniem pełnienia obowiązków konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki prof. Edwardowi Wylęgale - zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr z 2009 r. Nr 52, poz. 419, z późn. zm.) - w przypadku odwołania dotychczasowego konsultanta, minister zdrowia może powołać konsultanta krajowego z pominięciem procedury, określonej w art. 4 ustawy. Pełni on wówczas obowiązki do czasu powołania konsultanta w trybie określonym art. 4 ustawy, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr z 2009 r. Nr 52, poz. 419, z późn. zm.) minister właściwy do spraw zdrowia może powołać konsultanta krajowego spośród specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny, farmacji oraz innych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Na wniosek ministra stowarzyszenia będące towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, zrzeszające specjalistów w danej dziedzinie medycyny, farmacji lub w innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, przedstawiają kandydatów do pełnienia funkcji konsultanta krajowego. W przypadku braku takich stowarzyszeń, minister występuje z wnioskiem do stowarzyszeń będących towarzystwami naukowymi o zasięgu krajowym, zrzeszających specjalistów w dziedzinie pokrewnej do dziedziny, w której ma być powołany konsultant krajowy.
W ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku, stowarzyszenia przedstawiają trzech kandydatów do pełnienia funkcji konsultanta krajowego wraz z uzasadnieniem kandydatur. Następnie minister zwraca się do właściwych krajowych samorządów zawodowych w ochronie zdrowia o przedstawienie w ciągu 30 dni opinii (wraz z uzasadnieniem) o wszystkich kandydatach. Jeżeli samorząd przedstawi negatywną opinię o kandydatach do pełnienia funkcji konsultanta krajowego, zobowiązany jest do przedstawienia innych kandydatur.
Źródło: MZ