W dniu 15 maja br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 27 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Celem ustawy jest transponowanie do polskiego porządku prawnego przepisów prawa Unii Europejskiej: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/115/WE z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich oraz dyrektywy Rady 2009/50/WE z dnia 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Ustawa ma przede wszystkim na celu uproszczenie procedur legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Transpozycja do polskiego systemu prawnego przepisów dyrektywy 2009/50/WE następuje poprzez dodanie do ustawy o cudzoziemcach nowych przepisów regulujących warunki, tryb i zasady na jakich ma być udzielane zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w celu podjęcia w Rzeczpospolitej Polskiej pracy przez cudzoziemca w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Zezwolenie będzie wydawane w ramach jednej procedury administracyjnej, obejmującej zarówno zezwolenie na zamieszkanie w Polsce, jak i zezwolenie na pracę.
Następna wdrażana w ustawie dyrektywa, tj. dyrektywa 2008/115/WE, stanowi wyraz zmiany dotychczasowego podejścia państw członkowskich Unii Europejskiej do problematyki wydaleń, kładąc nacisk na dobrowolny powrót nielegalnie przebywających na terytorium Unii Europejskiej obywateli państw trzecich do ich krajów pochodzenia. Dlatego też ustawa stanowi, że w decyzji o wydaleniu określa się termin dobrowolnego opuszczenia przez cudzoziemca terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który wynosi od 7 do 30 dni (obecnie nie dłużej niż 14 dni). Ponadto decyzja o wydaleniu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także decyzja o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, określać będzie jednocześnie zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (lub terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i państw obszaru Schengen) oraz okres obowiązywania tego zakazu.
Źródło: prezydent.pl