Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – skład zespołu

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – skład zespołu fotolia.pl

1. Delegacja ustawowa nie przyznaje Radzie Miasta i Gminy kompetencji do regulowania składu zespołu interdyscyplinarnego i wybiórczego ustalania składu spośród podmiotów prawem wskazanym do uczestnictwa obligatoryjnego i fakultatywnego. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zespół powołuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta i to ten organ zadecyduje o składzie zespołu. Rada posiada jedynie upoważnienie do stanowienia w zakresie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

2. W szczególności ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie zastrzega wobec członków gminnego zespołu interdyscyplinarnego wymogu braku karalności za przestępstwo umyślne, nie wymaga zatrudnienia (w tym, w urzędzie czy instytucji, której przedstawicielem jest oznaczony członek zespołu), a także nie uzależnia członkostwa w tym zespole od oceny jego pracy (wywiązywania się z obowiązków) w zespole czy stanu zdrowia. Jednocześnie ustawodawca nie upoważnił organu stanowiącego gminy do określenia wymagań wobec członków zespołu interdyscyplinarnego.

3. Należy wskazać, że przedmiotowa uchwała jako znajdująca generalne zastosowanie i mająca charakter abstrakcyjny, zaliczana jest do katalogu aktów prawa miejscowego. Z tej racji jej przedmiot oraz zakres spraw powierzonych do doprecyzowania Radzie Miejskiej będzie stanowiła podstawę funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 października 2011 r. IV SA/Wr 380/11

Źródło: LexPolonica nr 3050763

Pon., 26 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel