Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wygląda pomoc społeczna dla powodzian?

Jak wygląda pomoc społeczna dla powodzian? fotolia.pl

Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stanem klęski żywiołowej objęto 196 gmin w 31 powiatach. Na tych obszarach mieszka 2 miliony 629 tys. osób w 876 gospodarstwach domowych. Pracuje 952 tysiące osób i mieszka blisko 52 tysiące bezrobotnych oraz działa 347 tys. przedsiębiorstw. Te liczby pokazują skalę kryzysu, ale przede wszystkim skalę potencjalnie potrzebnej pomocy i wsparcia.

Każdemu gospodarstwu domowemu poszkodowanemu przez powódź przysługuje pomoc w wysokości 2 tysięcy złotych zasiłku powodziowego oraz 8 tysięcy złotych zasiłku z pomocy społecznej. Te zasiłki są bezzwrotne. Łączna suma środków wypłaconych wojewodom z rezerwy celowej na pokrycie kosztów zasiłków dla osób poszkodowanych to 233 miliony 314 tysięcy złotych. Z tej kwoty do poszkodowanych trafiło już 135 mln 699 tysiące złotych (dane na dzień 25 września br.)

Zasiłki wypłacane są codziennie, na podstawie uproszczonej procedury przygotowanej przez MRPiPS, więc kwota wypłaconych zasiłków stale wzrasta. Pracownicy socjalni wypełniają skróconą wersję formularza, zbierając tylko niezbędne dane, żeby procedura była jak najszybsza. Wnioski zarówno o zasiłek powodziowy, jak i zasiłek z pomocy społecznej, czyli łącznie 10 tysięcy złotych, jak również wnioski o pomoc remontową 100 i 200 tysięcy złotych, można składać ustnie, bez żadnych zaświadczeń, na zasadzie „jednego okienka”, czyli u tego samego pracownika pomocy społecznej lub urzędnika. Nie trzeba osobiście iść do urzędu, ponieważ pracownicy są dostępni również telefonicznie oraz odwiedzają poszkodowanych w domach.

Powódź a rynek pracy

Na zniszczonych przez powódź terenach pomoc jest potrzebna również na rynku pracy. Ministerstwo zabezpieczyło specjalne środki z Funduszu Pracy na finansowanie pomocy, wsparcia i działań kierowanych do pracowników, pracodawców i osób bezrobotnych z terenów powodziowych. W rozporządzeniu Rady Ministrów zapewniliśmy prawo pracowników do płatnych 10 dni usprawiedliwionej nieobecności z powodu powodzi. Istnieje także możliwość wypłacania poszkodowanym pracownikom środków z funduszu świadczeń socjalnych. Do przygotowywanej przez rząd nowelizacji ustawy powodziowej resort wprowadził kolejne rozwiązania zabezpieczające pracowników dotkniętych powodzią i ich pracodawców.

Sytuacja Domów Pomocy Społecznej

W gminach objętych stanem klęski żywiołowej funkcjonuje 196 ośrodków pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy rodzinie. Jest tam też 76 domów pomocy społecznej i 39 środowiskowych domów samopomocy. Ministerstwo jest w stałym kontakcie z pracownikami i obywatelami korzystającymi z usług tych instytucji. Prowadzi infolinię oraz monitoruje wypłatę zasiłków za pośrednictwem Wydziałów Polityki Społecznej urzędów wojewódzkich. Na bieżąco zbiera informacje i dane na temat sytuacji domów pomocy społecznej, występujących tam problemów i aktualnych potrzeb.

W trakcie powodzi ewakuowani zostali mieszkańcy dwóch Domów Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej w województwie dolnośląskim i w Klisinie w województwie opolskim. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bystrzycy Kłodzkiej już 20 września wrócili do domu i są bezpieczni. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Klisinie zostali przeniesieni do innego ośrodka, do filii w Dzbańcach. Sytuacja jest opanowana.

W niektórych domach pomocy społecznej na zagrożonych terenach wystąpiły problemy takie jak brak prądu, podtopienia piwnic, brak możliwości dojazdu samochodów z dostawami towarów, problemy z dostarczeniem do placówek wody pitnej, utrudniony dojazd pracowników. Wszystkie te problemy miały charakter przejściowy i na bieżąco były skutecznie rozwiązywane. Większość domów pomocy społecznej znajdujących się na zalanych obszarach była i jest bezpieczna i co najważniejsze świadczy swoje usługi bez zakłóceń.

Opieka żłobkowa w trakcie powodzi

Według pozyskanych przez MRPiPS informacji z gmin i podmiotów prowadzących żłobki wynika, że żadne dziecko i żaden opiekun nie ucierpieli w wyniku powodzi. Nie były konieczne ewakuacje. Są natomiast straty materialne. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywane są rozwiązania, które pomogą te straty ograniczyć lub zrekompensować.

Piecza zastępcza – wszystkie dzieci bezpieczne

W pieczy zastępczej na terenach objętych klęską żywiołową przebywa 7 tysięcy 510 dzieci. Nie odnotowano żadnego zagrożenia dla zdrowia ani życia wychowanków. Podczas kryzysu zagrożone zalaniem placówki i rodziny były ewakuowane. Dzieci były kwaterowane w innych placówkach, a także w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Obecnie większość z nich wróciła już bezpiecznie do domów.

Zalaniu uległo 10 placówek opiekuńczo wychowawczych oraz 70 rodzinnych ośrodków pieczy zastępczej. Najgorsza sytuacja jest w Kłodzku, gdzie cztery placówki są zlokalizowane blisko siebie i wszystkie uległy zalaniu. Tam, gdzie doszło do zniszczenia infrastruktury, konieczne będą remonty i odbudowa, której koszt wstępnie szacujemy na kwotę do dziesięciu milionów złotych.

Źródło: MRPiPS

Pt., 27 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska