Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aktywny Rodzic – Sejm przyjął ustawę

Aktywny Rodzic – Sejm przyjął ustawę fotolia.pl

Sejm przyjął w środę ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka. Aktywny Rodzic, czyli tzw. babciowe, wprowadza nowe formy wsparcia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi. Pieniądze – do 1500 zł miesięcznie – mają być wypłacane już od 1 października br.

Aktywny Rodzic wprowadza trzy nowe świadczenia dla rodzin z najmłodszymi dziećmi – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu.

Program Aktywny Rodzic wprowadza systemowe rozwiązania, które przyczynią się do rozwoju instytucjonalnej opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, ułatwią powrót rodzicom, w szczególności matkom, na rynek pracy, zapewnią korzystne warunki umożliwiające łączenie ról rodzinnych z pracą zawodową. Pozostawiając przy tym możliwość wyboru formy opieki nad dzieckiem – to rodzic wie najlepiej, jakie rozwiązania są dobre dla niego i jego dziecka.

Zgodnie z ustawą rodzice będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: MRPiPS

Pt., 17 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska