Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Eurostat: Polska z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej

Eurostat: Polska z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej fotolia.pl

W marcu br. stopa bezrobocia w Polsce – liczona według metodologii Eurostatu – wyniosła 2,9 proc., plasując nas na pierwszym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia. Taki sam wynik odnotowały Czechy, które w poprzednich miesiącach były liderem rankingu.

Dobre wieści płyną z rynku pracy. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w marcu 2024 roku wyniosła 2,9 proc., a Polska zajęła – wraz z Czechami – pierwsze miejsce wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia. Dla porównania unijna średnia wyniosła 6 proc., a w strefie euro – 6,5 proc.

Drugie miejsce w marcu br. zajęła Słowenia z bezrobociem na poziomie 3,1 proc., a trzecie Niemcy oraz Malta z wynikiem 3,2 proc.

W tym samym czasie według Eurostatu w Polsce bez pracy pozostawało 515 tys. osób – o tysiąc mniej niż w lutym br. W marcu 2023 roku było to 479 tys. osób.

Dane krajowe także wskazują na dobrą sytuację na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że w marcu br. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,3 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,1 pkt proc. Niższą stopę bezrobocia w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Źródło: MRPiPS

Pt., 10 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś