Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Standardy opieki nad dziećmi do lat 3 - rozporządzenie

Standardy opieki nad dziećmi do lat 3 - rozporządzenie fotolia.pl

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące opieki nad dziećmi w żłobku i klubie dziecięcym.

19 września Minister Rodziny i Polityki Społecznej wydała rozporządzenie w sprawie standardów opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3. Opublikowano je w Dzienniku Ustaw 4 października pod pozycją nr 2121.

Zgodnie z rozporządzeniem standardy opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3 dotyczą pracy z dzieckiem, bezpieczeństwa dzieci, organizacji pracy, rozwoju i bezpieczeństwa odpowiednio personelu zatrudnionego w żłobku lub klubie dziecięcym lub dziennego opiekuna, monitoringu i ewaluacji, a także współpracy osób sprawujących opiekę z rodzicami. Każde z nich otrzymały dedykowany sobie przepis rozporządzenia.

Wprowadzony akt prawny stanowi, że standardy opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat 3 są realizowane w formie przyjmowanego przez odpowiednio wójta, burmistrza lub prezydenta miasta lub inny podmiot, o którym mowa w art. 6d ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, planu opiekuńczo-wychowawczo-edukacyjnego, w którym wyznacza się sposób realizacji tych standardów, z jednoczesnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dzieci i zachowaniem elastyczności pozwalającej osobom sprawującym opiekę na takie sprawowanie opieki nad dziećmi, które uwzględni ich liczebność, wiek, niepełnosprawność, wymagania szczególnej opieki, uwarunkowania społeczne i kulturowe oraz rozwój psychomotoryczny. Plan ma być aktualizowany na bieżąco lub po przeprowadzeniu weryfikacji celów pedagogicznych, opiekuńczych, wychowawczych i edukacyjnych dostosowanych do formy sprawowanej opieki.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Pt., 6 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński