Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szeroka dyskusja o potrzebach dzieci w pieczy zastępczej

Szeroka dyskusja o potrzebach dzieci w pieczy zastępczej fot.pixabay

„Wszystkie dzieci są najważniejsze” – to hasło zorganizowanej przez Koalicje na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej wraz z UNICEF konferencji, która odbyła się w środę w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Wydarzenie było okazją do wymiany dobrych praktyk oraz spostrzeżeń na temat istniejących rozwiązań w zakresie pieczy zastępczej.

Konferencję otworzyły wystąpienia Beaty Potockiej, przewodniczącej Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej oraz Enas Obeidat, zastępczyni Krajowego Koordynatora Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodzców w Polsce. Podczas rozpoczęcia konferencji został również odczytany list Barbary Sochy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i pełnomocniczki rządu ds. Polityki Demograficznej.

- Ze względu na liczne zobowiązania nie mogę uczestniczyć w tym cennym spotkaniu osobiście. Proszę o wybaczenie. Chciałabym jednak z tego miejsca serdecznie pogratulować twórcom i uczestnikom projektu mającego na celu wsparcie m.in. rodzin zastępczych, które przyjechały do Polski, uciekając przed działaniami wojennymi na Ukrainie­ – napisała w liście skierowanym do organizatorów i uczestników konferencji wiceminister Barbara Socha.

Jak dodała, rok 2020 był dla pieczy zastępczej ogromnym wyzwaniem z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę:

Rząd polski od początku dokładał wszelkich starań, aby zapewnić obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium RP jak najlepsze wsparcie. Szczególną troską otoczono rodziny z dziećmi, małoletnich bez faktycznej opieki oraz dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej. Stajemy przed nowymi wyzwaniami, które wiążą się z długotrwałym pobytem dzieci w Polsce. Dzięki takim projektom i współpracy między rządami Polski i Ukrainy oraz przy wsparciu organizacji międzynarodowej, jaką jest UNICEF, razem możemy skutecznie działać, mając na celu najwyższe dobro goszczących u nas dzieci.

O dzieciach z udziałem samych dzieci

Po oficjalnych wystąpieniach uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć występ artystyczny dzieci z projektu Lighthouse, prowadzonego przez Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Jedno Serce. Na występ składała się część wokalna z elementami tanecznymi.

Nagrody dla Martyny Wojciechowskiej i dr Anny Witeskiej-Młynarczyk

Konferencja była okazją do uhonorowania osób zaangażowanych w niesienie pomocy dzieciom i sygnalizowanie potrzeb w tym zakresie. Z tego też powodu do dwóch laureatek przyznanych nagród trafiły okolicznościowe trąbki.

- Obie Panie pochodzą z różnych światów, ale włączyły się w bardzo konkretne działania, które pozwoliły nam wspomóc dzieci – wyjaśnili organizatorzy.

Nagrody trafiły do Martyny Wojciechowskiej – dziennikarki, pisarki, podróżniczki i działaczki społecznej oraz dr Anny Witeskiej-Młynarczyk –  naukowczyni, antropolożki i etnografki z Uniwersytetu Mari Curie-Skłodowskiej.  
Obie laureatki wygłosiły swoje wystąpienia. Martyna Wojciechowska zdradziła, dlaczego wykorzystuje swoją rozpoznawalność do niesienia pomocy innym i wspierania rodzicielstwa zastępczego. Z kolei wystąpienie
dr Anny Witeskiej-Młynarczyk nawiązywało do publikacji Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią.

Obrady w szerokim gronie

Konferencja Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej i UNICEF spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wśród panelistów i publiczności znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych i świata nauki,
a także administracji rządowej i samorządowej, w tym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, MOPR-ów w Gdańsku i Białymstoku, Centrum Administracyjnego Pieczy Zastępczej w Łodzi oraz Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

W programie wydarzenia znalazła się też projekcja filmu podsumowującego projekt Wzmacnianie systemu rodzinnej pieczy zastępczej dla dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzicami (UASC) oraz dzieci umieszczonych
w pieczy zastępczej
.

Nie zabrakło również innych wystąpień i interesujących paneli dyskusyjnych. Dotyczyły one m.in. raportu na temat prawa w zakresie pieczy zastępczej w Polsce i Ukrainie czy prezentacji dobrych praktyk w zakresie wsparcia rodzin zastępczych. Sporo uwagi organizatorzy wydarzenia i uczestniczący w nim eksperci poświęcili również kwestii doświadczenia przez dzieci traumy wojennej i związanej z umieszczeniem w pieczy zastępczej.

Pt., 6 Prn. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Wojciech Dąbrówka