Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy opieka krótkoterminowa w DPS będzie miała rację bytu

Czy opieka krótkoterminowa w DPS będzie miała rację bytu fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt zmian w rozporządzeniu o domach pomocy społecznej. Głównym przedmiotem zmian jest określenie zasad realizacji przez domy pomocy społecznej usług wsparcia krótkoterminowego w formie całodobowej i dziennej. Możliwość uruchomienia takich usług dała zmiana ustawy o pomocy społecznej, która wejdzie w życie 1 listopada. Problemem może się jednak okazać właśnie treść projektowanego rozporządzenia.

Możliwość świadczenia usług wsparcia krótkoterminowego była oczekiwana przez domy pomocy społecznej. W założeniu miała pozwolić wykorzystać już istniejący potencjał lokalowy. Z drugiej strony jest to usługa, która
w szerszym zakresie da możliwość skorzystania z opieki wytchnieniowej przez opiekunów osób z niepełnosprawnościami czy osób starszych, którzy doraźnie potrzebują takiej formy wsparcia.

Niestety może okazać się, że warunki wskazane w projekcie rozporządzenia skutecznie ostudzą zapał i dyrektorów DPS-ów i prowadzących domy samorządów. Zgodnie z projektowanym §6a rozporządzenia świadczenie przez dom usług wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego lub formie dziennej będzie wymagało wydzielenia pomieszczeń domu do świadczenia tych usług. Problem w tym, że nie wiadomo co autorzy projektu mają na myśli pod podjęciem wydzielenie. Jeżeli dom pomocy społecznej ma kilka wolnych miejsc na ewentualne zabezpieczenie miejsc na świadczenie tego typu usługi to raczej mało prawdopodobne żeby zdecydował się na przeprowadzenie remontów czy przebudowy, żeby te kilka miejsc wydzielić. W przypadku pobytu krótkoterminowego w projekcie rozporządzenia wskazano, że dom realizując usługi wsparcia krótkoterminowego w formie dziennej zapewnia następujące pomieszczenia, odrębne od pomieszczeń przeznaczonych do świadczenia usług wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego, jak również pomieszczeń przeznaczonych dla mieszkańców domu:

  1. ogólnodostępne, wyposażone w stoły i krzesła lub kanapy oraz fotele, pełniące funkcję sali spotkań, a także jadalni, o powierzchni co najmniej 4 m2 na jedną osobę;
  2. umożliwiające odpoczynek i wyposażone w miejsca do leżenia;
  3. pełniące funkcję szatni dla osób korzystających z usług wsparcia krótkoterminowego w formie dziennej, z indywidualnymi szafkami, w liczbie adekwatnej do liczby miejsc;
  4. co najmniej dwie toalety, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w umywalkę, osobno dla kobiet i mężczyzn, przy czym jedna toaleta przeznaczona jest dla nie więcej niż 10 osób.

Dlaczego sala spotkań, jadalnia czy miejsca odpoczynku maja być odrębne dla mieszkańców nocujących w DPS-ie i tych przebywających tam w ciągu dnia nie wiadomo. W uzasadnieniu projektu rozporządzenia wskazano tylko, że projektowane przepisy zakładają konieczność wyodrębnienia w domu pomieszczeń do świadczenia usług wsparcia krótkoterminowego, ale nie uzasadniono z czego ta konieczność wynika.

Pt., 22 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel