Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzecznik Praw Obywatelskich o ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych

Rzecznik Praw Obywatelskich o ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych fotolia.pl

Według Rzecznik Praw Obywatelskich przyjęte rozwiązania w sferze zmian dotychczasowego systemu organizowania i zasad działania ośrodków adopcyjno-opiekuńczych mogą nie tylko ograniczać dostęp do ośrodków, ale także wydłużyć czas trwania procedur adopcyjnych.

Do RPO napłynęły skargi w sprawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, które dotyczą zwłaszcza przyjętych rozwiązań w zakresie zmian dotychczasowego systemu organizowania i zasad działania ośrodków adopcyjno-opiekuńczych. Według Rzecznik zgodnie z art. 244 tej ustawy publiczne ośrodki adopcyjno-opiekuńcze z dniem 1 stycznia 2012 r. zostały zlikwidowane. Pracownicy prowadzący postępowania adopcyjne w publicznych ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, w których w 2010 r. przeprowadzono co najmniej 10 procedur adopcyjnych zakończonych przysposobieniem dziecka oraz prowadzący postępowania adopcyjne pracownicy publicznych ośrodków adopcyjno-opiekuńczych prowadzących do 1 stycznia 2012 r. wojewódzki bank danych - z dniem wejścia w życie ustawy stali się pracownikami urzędu marszałkowskiego.

Jednocześnie RPO wskazuje, że zgodnie z art. 245 ust. 1 ustawy marszałek województwa zleca na okres co najmniej 12 miesięcy zadanie prowadzenia ośrodka adopcyjno-opiekuńczego tym podmiotom niepublicznym, których ośrodki w 2010 r. przeprowadziły co najmniej 20 procedur adopcyjnych zakończonych przysposobieniem dziecka. Wskazane powyżej rozwiązania prawne dotyczące przeniesienia ośrodków adopcyjno-opiekuńczych z powiatów na szczebel województwa oraz różne potraktowanie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych w uprawnieniu do prowadzenia po dniu 1 stycznia 2012 r. ośrodków ze względu na ich status - publiczne i niepubliczne oraz ze względu na liczbę przeprowadzonych procedur adopcyjnych, przyczyniły się do wzrostu niepokojów zarówno osób zamierzających przysposobić dziecko jak i osób, które są w trakcie realizacji procedury przysposobienia.

Zdaniem RPO istnieje obawa, że obowiązujące rozwiązania obniżą poziom gwarancji Państwa do zapewnienia dzieciom pozbawionym stale swego środowiska rodzinnego prawa do wychowania w rodzinie adopcyjnej. W związku z powyższym Rzecznik zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Treść wystąpienia Rzecznik Praw Obywatelskich w załączniku pod tekstem.

Źródło: brpo.gov.pl

Załączniki:
Pobierz ten plik (RPO.pdf)RPO.pdf73 kB
Pt., 3 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun