Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Poznański – Dom Samodzielnego Rodzica w Lisówkach

Na rzecz lokalnej społeczności: Powiat Poznański – Dom Samodzielnego Rodzica w Lisówkach fotolia.pl

Pierwszy w Wielkopolsce dom dla rodziców z dziećmi działa nieprzerwanie od lipca 2021 roku w Lisówkach. Matki czy ojcowie małoletnich dzieci, kobiety w ciąży, opiekunowie w trudnej sytuacji życiowej, mogą liczyć na zapewnienie bezpieczeństwa, a także na wsparcie w formie specjalistycznego poradnictwa, psychologicznego, prawnego, socjalnego. Dom Samodzielnego Rodzica stanowi kompleks 5 domów dwupiętrowych oferujących 30 miejsc. Korzystają oni z w pełni urządzonych pomieszczeń. Jako nieliczni w Polsce przyjmuje samotnych ojców z dziećmi.

Dom Samodzielnego Rodzica prowadzony jest przez Fundację Inicjowania Rozwoju Społecznego wybraną na realizatora zadania publicznego w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert, przeprowadzonego zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Placówka znajduje się w 5 domkach dwupiętrowych, posiadających łącznie 30 miejsc, zlokalizowanych w Lisówkach, gmina Dopiewo, stanowiących własność powiatu poznańskiego. Wnętrza są umeblowane, wyposażone w sprzęt AGD oraz łóżeczka i akcesoria dla dzieci, a także, co istotne, przystosowane do przyjęcia opiekunów bądź dzieci z niepełnosprawnościami. Od 1 lipca 2021 roku, zapewniają one schronienie matkom, ojcom lub innym osobom sprawującym opiekę nad małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży.

Jako jedna z nielicznych placówek w Polsce, przyjmuje samotnych rodziców z małoletnimi dziećmi bez względu na płeć. Dom Samodzielnego Rodzica jest jedyną placówką w Wielkopolsce spełniającą standard usług zgodny z Rozporządzeniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 17 stycznia 2022 r. Wsparcie dostosowane jest do potrzeb mieszkańców i ma na celu przezwyciężenie sytuacji kryzysowej w jakiej znaleźli się uczestnicy. Pobyt w Domu Samodzielnego Rodzica to czas intensywnej pracy terapeutycznej i nauki, zmiany postawy bierności i wyuczonej bezradności. Dla wielu podopiecznych to także czas leczenia traum związanych z doświadczaniem przemocy. Szeroko rozumiane wsparcie oferowane w Domu obejmuje między innymi specjalistyczną pomoc: psychologa, terapeuty, pedagoga, pracownika socjalnego czy też prawnika. Pobyt w domu ma charakter tymczasowy. W związku z tym specjaliści wspólnie z mieszkańcami opracowują indywidualny plan wsparcia, który realizowany jest przy współpracy i aktywnym udziale podopiecznych.

Aktywizacja społeczna jak i zawodowa osób dorosłych przebywających w domu jest bardzo istotna w procesie usamodzielniania się. W związku z powyższym Zarząd Powiatu w Poznaniu w porozumieniu z Wójtem Gminy Dopiewo oraz przedstawicielami Fundacji zwiększyli częstotliwość połączeń autobusowych w gminie oraz zsynchronizowali ją z komunikacją autobusową i kolejową z Poznaniem. Powiat Poznański partycypuje w zwiększonych kosztach funkcjonowania komunikacji lokalnej dostosowanej do potrzeb mieszkańców Domu.

Lokalizacja Domu Samodzielnego Rodzica w otoczeniu lasów sprzyja wyciszeniu, szybszemu przezwyciężeniu kryzysu czy też pracy terapeutycznej. Bliskość natury powoduje, iż mieszkańcy mają możliwość przyjemnego spędzania czasu wolnego. Ponadto animatorzy czasu wolnego wykorzystują pracę w ogrodzie jako element terapii.

Dom Samodzielnego Rodzica w Lisówkach zapewnia schronienie dla matek, ojców lub innych osób sprawujących opiekę nad małoletnimi dziećmi lub kobiet w ciąży. Dom jest miejscem bezpiecznego pobytu, ale także miejscem, w którym podopieczni mają możliwość rozwoju kompetencji w zakresie usamodzielnienia. Między innymi w zakresie codziennego funkcjonowania: prania, sprzątania, dbania o higienę czy też treningach przygotowywania posiłków oraz zarządzania finansami. Ponadto proces usamodzielniania się obejmuje również wsparcie w nabywaniu i doskonaleniu kompetencji opiekuńczo–wychowawczych, efektywnego zarządzania czasem, załatwiania spraw urzędowych.

Należy podkreślić, że czas spędzony w Domu to także niejednokrotnie terapia głębokich traum, lęków, doświadczania przemocy. Pobyt w Domu Samodzielnego Rodzica to rozwój szeroko rozumianych kompetencji społecznych, które przyczynią się do możliwości samodzielnej egzystencji mieszkańców, po opuszczeniu placówki.

Okres pobytu w Domu może trwać do 12 miesięcy a Starosta może wyrazić zgodę na przedłużenie o kolejne 6 miesięcy, jeśli tak specjalistyczna pomoc oraz intensywna praca z mieszkańcami daje nadzieję na usamodzielnienie się podopiecznych. Dom Samodzielnego Rodzica stanowi, poza tym uzupełnienie usług świadczonych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który zapewnia pomoc i schronienie w okresie 3 miesięcy. Oferta skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców powiatu poznańskiego, ale z placówki mogą korzystać również mieszkańcy innych powiatów na podstawie porozumienia.

Źródło: Powiat Poznański

Czw., 15 Czrw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska