Przy tworzeniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dwanaście lat temu pominięto konieczność finansowego wzmocnienia powiatów w tym obszarze. Konsekwencje mnożyły się na przestrzeni lat, a w ostatnich latach objawiły się w pełni – alarmuje Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, apelując do władz centralnych o pilne wsparcie finansowe.
Zgodnie z podziałem kompetencji w ramach administracji publicznej zadania związane z funkcjonowaniem pieczy zastępczej są zadaniami powiatów.
Źródło problemu…
W ślad za przypisaniem tych zadań powiatom nie poszło finansowe wzmocnienie w tym obszarze. Pominięte zostało jeszcze na etapie procedowania dwanaście lat temu projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
… i jego skutki
Co więcej, wobec pogarszającej się sytuacji finansowej powiatów problemem staje się nie tylko pozyskanie kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych lub prowadzących rodzinne domy dziecka, ale też utrzymanie już istniejących zasobów w tym obszarze.
Brak możliwości zaspokojenia przez powiaty oczekiwań dotyczących wysokości wynagrodzenia, dodatkowych świadczeń czy gwarancji odpoczynku spowodowanego brakiem rodzin pomocowych, jest oczywistym źródłem frustracji wśród już funkcjonujących rodzin zastępczych – skłaniającym w coraz większej liczbie do rezygnacji z pełnienia roli rodziny zastępczej.
Regres pieczy zastępczej
Prowadzi to do błędnego koła – powiaty nie dysponując odpowiednimi środkami nie są w stanie rozwijać rodzinnej pieczy zastępczej, co prowadzi do umieszczania dzieci w pieczy instytucjonalnej. Jest to nie tylko mniej korzystne dla wychowanków, ale jeszcze bardziej kosztowne – co jeszcze bardziej zmniejsza środki na rozwój rodzinnej pieczy zastępczej.
- W tej sytuacji oczekujemy pilnego wsparcia finansowego, które zwiększy możliwości powiatów w zakresie pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych, przekształcenia rodzin zastępczych niezawodowych w zawodowe, utrzymania już istniejących rodzin zastępczych zawodowych i rodzinnych domów dziecka oraz stopniowej zmiany roli i funkcji istniejących placówek instytucjonalnych – czytamy w stanowisku Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.