Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wojna w Ukrainie jako bariera prowadzenia przedsiębiorstwa w Polsce

Wojna w Ukrainie jako bariera prowadzenia przedsiębiorstwa w Polsce fotolia.pl

W grudniu 2022 r. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badania (n=1000, CATI), z których wynika że 82 proc. firm traktuje napaść Rosji na Ukrainę jako barierę prowadzenia ich działalności. Najwięcej firm, którym wojna w jakimś stopniu utrudnia prowadzenie działalności biznesowej, występuje w województwie warmińsko-mazurskim (aż 88 proc. wskazań). Województwo to od wielu lat inwestowało w rozwój współpracy z Obwodem Kaliningradzkim. Zerwanie relacji z Rosją ma tu szczególne konsekwencje, zwłaszcza zaprzestanie eksportu i importu z tego kraju.

Biorąc pod uwagę deklaracje przedsiębiorców o postrzeganiu wojny jako bariery prowadzenia biznesu o dużym lub bardzo dużym znaczeniu, na czele są województwa lubelskie (56 proc. wskazań) i podkarpackie (54 proc.). Na działalność biznesu w tych województwach szczególny wpływ ma bezpośrednie sąsiedztwo z obszarem objętym działaniami wojennymi. Potencjalni inwestorzy krajowi i zagraniczni na razie omijają południowo-wschodnią Polskę, jako rejon o podwyższonym ryzyku prowadzenia biznesu. Region ten traci także turystycznie. Wielu potencjalnych turystów obecnie rezygnuje z wypoczynku na terenach Roztocza lub Bieszczad, ze względu na obniżone poczucie bezpieczeństwa.

Patrząc na odsetek deklaracji biznesmenów - trzecie miejsce pod względem dokuczliwości wojny dla prowadzenia przedsiębiorstwa zajęło województwo kujawsko-pomorskie (46 proc.) razem z zachodniopomorskim. Ponadto, biznesmeni z kujawsko-pomorskiego częściej (23 proc.) niż przedsiębiorcy z podkarpackiego (21 proc.) wskazywali na silne i bardzo silne utrudnienia ze względu na wzrost ryzyka działalności biznesowej spowodowany wojną. Jednak uwzględniając inne statystyki okazuje się, że przedstawiciele firm z województwa kujawsko-pomorskiego, w porównaniu z pozostałymi województwami, w ogóle cechują się bardziej pesymistycznymi postawami wobec bieżącego zarządzania firmą oraz przyszłych inwestycji. Podobne postawy notowano także w obliczu pandemii.

Wojna w Ukrainie jest barierą utrudniającą działalność przedsiębiorstw w wielu różnych obszarach funkcjonowania. Z najnowszego raportu PIE pt. Wpływ wojny w Ukrainie na działalność polskich firm wynika, że wojna wpłynęła zwłaszcza na podniesienie cen produktów i usług firm (45 proc.), wzrost cen dóbr zaopatrzeniowo-inwestycyjnych (44 proc.) oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności (42 proc.).

Źródło: PIE

Czw., 2 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła