Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Rezygnacja z zatrudnienia w celu sprawowania opieki

Z wokandy. Rezygnacja z zatrudnienia w celu sprawowania opieki fotolia.pl

WSA w Krakowie orzekł, że o tym, czy istnieje adekwatny związek pomiędzy brakiem podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a sprawowaną opieką, decydować winien zakres wymaganych czynności opiekuńczych i konieczny na to czas wykluczający - zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego - aktywność zarobkową i zawodową opiekuna.

Wójt odmówił skarżącemu przyznania świadczenia opiekuńczego na opiekę nad bratem. Argumentował, że rezygnacja z aktywności zawodowej opiekuna nie może być spowodowana innymi przyczynami, leżącymi po stronie wnioskodawcy. W ocenie organu I instancji, w sprawie istniały wątpliwości co do tego, czy opieka sprawowana przez skarżącego nad bratem, jest wyłączną i jedyną przyczyną niepodejmowania przez wnioskodawcę zatrudnienia.

SKO utrzymało decyzję w mocy. Kolegium argumentowało, że niepodejmowanie zatrudnienia przez wnioskodawcę ubiegającego się o oświadczenie pielęgnacyjne, musi być intencjonalne. Rezygnacja z zatrudniania musi bowiem pozostawać w rzeczywistym związku przyczynowo-skutkowym z roztoczeniem opieki nad osobą niepełnosprawną. Zdaniem organu Skarżący z innych, autonomicznych powodów nie podejmował działalności zarobkowej, a do rezygnacji nie doszło tylko ze względu na opiekę.

WSA nie zgodził się ze stanowiskiem organów. Stwierdzenie, że nie było bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją przez skarżącego z zatrudnienia, a koniecznością sprawowania opieki nad bratem Sąd uznał za przedwczesne. Wcześniejsze pobieranie renty nie wyklucza możliwości świadczenia opiekuńczego. Osoba bierna zawodowo w poprzednich latach może wykazać, że nastąpił jej stan gotowości do zatrudnienia, a ona odstąpiła od jego podjęcia właśnie z uwagi na opiekę nad bliską osobą niepełnosprawną.

Wobec tego Sąd uchylił decyzję i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 stycznia 2023 r.  III SA/Kr 1194/22

Pt., 10 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka