Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kryzys klimatyczny już dziś zabija dzieci w Rogu Afryki - podpisz apel i pomóż odmienić ich los!

Kryzys klimatyczny już dziś zabija dzieci w Rogu Afryki - podpisz apel i pomóż odmienić ich los! fot.canva

W Rogu Afryki co najmniej 10 mln dzieci cierpi z powodu najgorszej od 40 lat suszy. Jej przyczyną jest kryzys klimatyczny. Prawie dwa miliony dzieci w Etiopii, Kenii i Somalii wymagają pilnego leczenia niedożywienia.

W Somalii co minutę do ośrodka leczenia niedożywienia przyjmowane jest skrajnie niedożywione dziecko. Jeśli pilnie nie podejmiemy wzmożonych wysiłków, nie tylko nie posuniemy się dalej w walce o wyeliminowanie głodu, ale zaprzepaścimy dotychczasowe osiągnięcia. Jeśli będziemy dalej odwracać wzrok od dramatu rodzin w Rogu Afryki, dzieci, które cierpią, chorują i umierają z głodu, będzie coraz więcej. Dlatego UNICEF Polska apeluje do społeczności międzynarodowej o pilne zwiększenie środków na pomoc.

Ponad 1,5 mln ludzi z Etiopii, Kenii i Somalii musiało opuścić swoje domy z powodu suszy. Piąta pora deszczowa nie przyniosła spodziewanej ilości opadów, wysychają zbiorniki wodne, schną plony a zwierzęta hodowlane umierają.

- Druzgocące skutki zmian klimatycznych są stale obecnym zagrożeniem dla dzieci. Dlatego też priorytetowo traktujemy adaptację klimatyczną oraz budowanie odporności, jako część naszej odpowiedzi humanitarnej. Umożliwi nam to dotarcie do dzieci zmagających się z kryzysami teraz, a jednocześnie pomoże im i ich społecznościom przygotować się na kryzysy, które dopiero nadejdą – podkreśla Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF. 

Pandemia COVID-19 uwidoczniła i pogłębiła nierówności między krajami i wewnątrz nich, co w 2021 r. doprowadziło do znacznego wzrostu problemu głodu na świecie. W kolejnym roku wojna w Ukrainie zakłóciła łańcuchy dostaw, wpłynęła na ceny zbóż, energii oraz dalszy wzrost cen żywności. Jednocześnie ekstremalne zjawiska związane ze zmianami klimatu uderzają coraz silniej, zwłaszcza w mieszkańców najuboższych krajów. Dzisiaj, z powodu tych kryzysów, dzieci w Rogu Afryki umierają z głodu.

To kraje najmniej odpowiedzialne za zmiany klimatyczne ponoszą najwyższą cenę kryzysu, dlatego UNICEF Polska apeluje do społeczności międzynarodowej:

  • o pilne przeznaczenie dodatkowych funduszy na ratowanie życia dzieci w Rogu Afryki. Tylko zaspokojenie najpilniejszych potrzeb może zapewnić dzieciom ratujące życie wsparcie i zapobiec katastrofalnym konsekwencjom;
  • o długoterminowe inwestycje m.in. w gospodarkę wodną oraz infrastrukturę odporną na zmiany klimatu.

Każdy z nas może wesprzeć i oddać swój głos najmłodszym mieszkańcom Rogu Afryki poprzez podpisanie apelu UNICEF Polska. Nie odwracajmy wzroku od dzieci, które najbardziej potrzebują naszej pomocy! 

Podpisz APEL

Źródło: Centrum Prasowe UNICEF

Czw., 22 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska