Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO: Sytuacja biegłych sądowych nadal nieuregulowana

RPO: Sytuacja biegłych sądowych nadal nieuregulowana fotolia.pl

W ostatnich latach ze strony Rzecznika wielokrotnie padały apele do MS o działania legislacyjne związane z ustawą o biegłych sądowych. Chodzi o zapewnienie obywatelom właściwej gwarancji prawa do sądu wynikającej z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

Rzecznik wskazywał wyniki kontroli NIK "Funkcjonowanie biegłych w wymiarze sprawiedliwości" oraz raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz raport "Ocena kompetencji biegłych sądowych. Oczekiwania i rekomendacje" projektu Forensic Watch. W nich wyrażono opinię o konieczności wyprowadzenia jak najszybciej działań legislacyjnych. 

Minister Sprawiedliwości w lutym 2022 r. uspokajał że w latach ubiegłych podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad projektem kompleksowej ustawy o biegłych sądowych. Stwierdził jednak, że zauważono niedoskonałości projektu, dlatego podjęto prace zmierzające do wzmocnienia mechanizmów weryfikacji kwalifikacji biegłych oraz że prace są w toku.

Prowadzone są też prace nad zamieszczeniem list biegłych sądowych ze wszystkich sądów okręgowych w jednym systemie teleinformatycznym w ramach projektu pn. "Wymiana danych pomiędzy sądami powszechnymi a samorządami zawodowymi", tj. w Rejestrze Osób Biorących Udział w Postępowaniu Sądowym („ROBUS").

Nadal jednak nie przygotowano kompleksowego projektu ustawy o biegłych.

Rzecznik ponownie zwraca się zatem do ministra o informacje o aktualnym stanie prac nad ustawą o biegłych sądowych wraz z apelem o ich przyspieszenie.  

Źródło: RPO

Pt., 18 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka