Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm przyjął ustawę o poprawie warunków mieszkaniowych

Sejm przyjął ustawę o poprawie warunków mieszkaniowych fotolia.pl

Podniesienie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i rozwinięcie budownictwa mieszkaniowego dla osób o najniższych dochodach to główne założenia ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Ustawa została przyjęta przez Sejm.

Publiczne środki mają być przekazywane w ramach grantu na pokrycie 50 proc. kosztów instalacji odnawialnego źródła energii (grant OZE) w budynkach wielorodzinnych. Z rozwiązania skorzystają przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. W przypadku inwestycji towarzystw budownictwa społecznego (TBS) czy społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM), możliwe będzie uzyskanie grantu OZE również na etapie budowy.

Fundusze będą również udostępniane w ramach wyższej premii i grantu na pokrycie kosztów termomodernizacji budynków wielorodzinnych. Dotyczy to wszystkich budynków wielorodzinnych, niezależnie od ich właścicieli. Z rozwiązania skorzystają przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe.

Ustawa przewiduje również premie i granty na pokrycie kosztów remontów zamieszkałych budynków komunalnych - pod warunkiem wymiany źródła ciepła na niskoemisyjne lub podłączenia do sieci ciepłowniczej. Dotyczy to budynków mieszkalnych, które należą do samorządów albo spółek z większościowym udziałem samorządów.

W projekcie rozszerzono program budownictwa socjalnego i komunalnego. Gminy zyskają dostęp do wyższego, bezzwrotnego wsparcia na pokrycie kosztów budowy nowych mieszkań komunalnych i społecznych mieszkań czynszowych. Inwestycje będą realizowane głównie w ramach TBS oraz SIM.

Źródło: MRiT

Czw., 29 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska