Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowa ustawa o pieczy zastępczej po pierwszym czytaniu w Sejmie

Nowa ustawa o pieczy zastępczej po pierwszym czytaniu w Sejmie fotolia.pl

21 lipca w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jakie najważniejsze zmiany znalazły się w dokumencie?

W nowelizacji zaproponowano następujące zmiany:

  • Wzrosnąć mają minimalne wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych, dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka oraz rodzin pomocowych. Wynagrodzenie ma zwiększyć się z 2 tys. zł do 3,1 tys. zł, zaś w przypadku rodzin pełniących funkcję pogotowia rodzinnego z 2,6 tys. zł do ponad 3.8 tys. zł. Kwoty te mają być waloryzowane według wskaźnika inflacji.
  • Kolejną zmianą jest zapowiadana derejonizacja. Rodzice zastępczy lub chętni do pełnienia takiej roli, będą mogli korzystać ze szkoleń lub zdobywać uprawnienia na terenie całej Polski.
  • Zaproponowano również podwyższenie praw do urlopów rodzicom dzieci do lat 14 – nie, jak dotychczas do lat 7. Mają ich obowiązywać takie same zasady, jak rodziców biologicznych.
  • Zupełna nowość, czyli Centralny rejestr pieczy zastępczej, gromadzący w jednym miejscu komplet danych, ma pozwolić na szybsze i łatwiejsze znalezienie wolnego miejsca na obszarze całego kraju. Starostowie, poza wyznaczonym limitem, nie będą mogli odmawiać przyjmowania dzieci spoza swojego powiatu.
  • Jedną ze zmian jest także zakaz tworzenia nowych domów dziecka. Będą mogły powstać jedynie w wyjątkowej sytuacji, za zgodą wojewody i po zasięgnięciu opinii Rzecznika Praw Dziecka.
  • Zmiany czekają też osoby, które po ukończeniu 18. roku życia postanowiły opuścić rodziny zastępcze lub placówki opiekuńcze, jednak nie poradziły sobie z usamodzielnieniem.  Teraz uzyskają możliwość jednokrotnego powrotu do systemu pieczy zastępczej.

Źródło: MRiPR

Pt., 29 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska