Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Aktywność zawodowa w Polsce na rekordowym poziomie

Aktywność zawodowa w Polsce na rekordowym poziomie fotolia.pl

Jak wynika z danych GUS, w I kwartale 2022 r. wśród osób w wieku produkcyjnym odsetek aktywnych zawodowo wyniósł 80 proc.. Oznacza to, że wśród kobiet w wieku 18-59 lat oraz mężczyzn z wieku 18-64 lata 80 proc. pracowało lub aktywnie poszukiwało pracy. W porównaniu z sytuacją sprzed roku oznacza to wzrost o 1,3 proc. Z kolei liczba osób pracujących wyniosła 15 953 tys., a więc niemal o 100 tys. więcej niż przed rokiem (99,7 tys.).

Sytuacja spowodowana COVID-19 zwiększyła poziom aktywności zawodowej wśród osób starszych oraz zmniejszyła wśród osób najmłodszych. Pod tym względem Polska wyróżnia się na tle Europy. Od 2019 r. spadek wskaźnika aktywności zawodowej mężczyzn w wieku 20-24 lata wyniósł -5,1 pkt. proc., a kobiet w tym wieku -7,5 pkt. proc. Chociaż trend dezaktywizacji zawodowej osób młodych w okresie pandemii był widoczny w większości państw Unii Europejskiej, to Polska znajdowała się w czołówce pod względem wielkości tego spadku: średnio aktywność zawodowa osób w wieku 20-24 lata spadła zaledwie o 0,9 pkt. proc. Równocześnie jednak w Polsce wyraźnie wzrósł poziom aktywności zawodowej osób w sile wielu oraz osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym: kobiet w wieku 25-59 lat o 3,3 pkt. proc., mężczyzn w wieku 60-64 lata o 8,2 pkt. proc. oraz kobiet w wieku 60-64 lata o 3,3 pkt. proc.W tygodniku PIE czytamy, że rosnąca aktywność zawodowa osób starszych jest przede wszystkim wynikiem aktywizacji osób do tej pory biernych zawodowo, tj. osób, które z różnych powodów nie były wcześniej zainteresowane podjęciem pracy. Według danych GUS, pomiędzy IV a I kwartałem 2021 r. pracę podjęło 135 tys. osób, które wcześniej nie pracowały i nie szukały pracy z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych i domowych, 53 tys. osób, które uzyskały już uprawnienia emerytalne, 89 tys. osób biernych z powodu choroby bądź niepełnosprawności.

Ogólny wzrost aktywności zawodowej wynika przede wszystkim z szybkiego wzrostu gospodarczego ostatnich lat, towarzyszącego mu wzrostu wynagrodzeń, a także obaw Polaków o przyszłą sytuację gospodarczą kraju. Średni wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w gospodarce narodowej wyniósł w 2020 r. 5 proc., zaś w 2021 r. 8,4 proc.. Na koniec 2021 r. wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw przyspieszył do 11,2 proc. Drugą istotną przyczyną wzrostu aktywności zawodowej jest wysoki poziom niepokoju o przyszłą sytuację gospodarczą kraju. Według badania CBOS z grudnia 2021 r., 41 proc. Polaków spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju, a 14 proc. poprawy. Coraz wyższe wynagrodzenia, w połączeniu z obawami o przyszłą sytuację gospodarczą, zachęcają do korzystania z obecnej, dobrej sytuacji gospodarczej.

Źródło: PIE

Czw., 23 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła