Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Remont a zasiłek celowy

Z wokandy. Remont a zasiłek celowy fotolia.pl

Wniosek o przyznanie zasiłku celowego na całościowy remont mieszkania nie mieści się w ustawowych ramach zasiłku celowego, określonych w art. 39 ustawy o pomocy społecznej. Mając bowiem na uwadze, że ustawodawca szczegółowo zaznaczył, że w odniesieniu do remontów mieszkania, zasiłek celowy może być przyznany jedynie na remont "drobny", to wystąpienie z wnioskiem o przyznanie zasiłku celowego na w istocie remont generalny całego mieszkania nie mieści się w przesłankach z art. 39 ustawy warunkujących możliwość przyznania zasiłku celowego.

W niniejszej sprawie skarżąca wniosła o przyznanie zasiłku celowego na remont mieszkania, które nie było remontowane od 26 lat. Do wniosku o przyznanie zasiłku celowego, skarżąca dołączyła szczegółowy kosztorys, który zawierał następujące prace: przygotowanie mieszkania do remontu, wyniesienie gruzu, szpachlowanie i malowanie ścian w pomieszczeniach, obróbkę okien, położenie paneli podłogowych, położenie płytek w łazience i kuchni, wymianę wanny, bojlera i armatury.

O ile w pojęciu "niezbędnej potrzeby bytowej" niewątpliwie mieszczą się koszty drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, to za niezbędną potrzebę bytową nie można uznać gruntownego remontu całego mieszkania. Przez to pojęcie należy bowiem rozumieć potrzebę usprawiedliwioną ze względu na zachowanie życia, zdrowia, a także odgrywania ról społecznych, możliwości zarobkowania i pełnienia funkcji członka rodziny. Jest to zatem potrzeba uzasadniona podstawowym katalogiem dóbr zasługujących na ochronę, z założenia konsumująca się jednorazowo, której zadość czyni zaspokojenie jej w minimalnym standardzie.

Niezbędna potrzeba to taka, bez zaspokojenia której osoba nie może egzystować; to potrzeba związana z codziennym funkcjonowaniem każdego człowieka i niezbędna do normalnej, godnej egzystencji na poziomie elementarnym. Zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych należy rozumieć więc jako takie, bez zaspokojenia których osoba lub rodzina nie może egzystować, zagrożone są warunki jej istnienia, a w szczególności życie i zdrowie.

Ustawodawca wyraźnie zastrzegł, że tylko "drobny" remont oraz tylko "drobna" naprawa sprzętu lub urządzenia w mieszkaniu mogą być finansowane z zasiłku celowego. Gruntowny remont lokalu mieszkalnego, obejmujący szpachlowanie i malowanie ścian w pomieszczeniach, obróbkę okien, położenie paneli podłogowych, położenie płytek w łazience i w kuchni, wymianę wanny, bojlera i armatury z całą pewnością nie mieści w kategorii "drobnego remontu". Dlatego też przyznanie skarżącej zasiłku celowego, który miałby sfinansować wymienione prace nie było możliwe, a organy rozstrzygające w sprawie dokonały wnikliwego rozpatrzenia zebranego w sprawie materiału dowodowego nie naruszając wyznaczonych art. 39 ustawy granic uznania administracyjnego.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 maja 2022 r., sygn. II SA/Po 924/21

Źródło: CBOSA 

Pt., 3 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek