Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe pociągi do przewozu uchodźców z Ukrainy

Dodatkowe pociągi do przewozu uchodźców z Ukrainy fotolia.pl

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, uchodźcy mają możliwość bezpłatnego przemieszczania się pociągami na terenie Polski. W związku z rosnącym zainteresowaniem przejazdami również do Niemiec, Austrii i Czech, polskie spółki kolejowe nawiązały współpracę z partnerami z kolei niemieckich i czeskich. Uruchomione zostaną dodatkowe składy specjalne.

Od 24 lutego do 20 kwietnia br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 2895 pociągów, w tym 2450 pociągów stałego kursowania i 445 pociągów dodatkowych.

Łącznie, od wybuchu wojny w Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 20 kwietnia br. ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 623,4 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 456 tys. pociągami stałego kursowania i ponad 167,3 tys. pociągami specjalnymi.

Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.

Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.

Do 20 kwietnia br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechały 1403 pociągi z uchodźcami, w tym 1168 pociągów stałego kursowania i 235 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 465 tys. osób.

Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.

Źródło: MI

Czw., 21 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska