Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawie 63 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Prawie 63 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce fotolia.pl

Od początku wojny w Ukrainie do Polski dotarło już ponad 2,5 mln uchodźców. Blisko 63 tysiącom osób udało się już znaleźć pracę na terytorium Polski.

Obywatele Ukrainy chcący znaleźć pracę w Polsce nie muszą uzyskiwać zezwolenia ani oświadczenia. Do legalnego podjęcia pracy potrzebne jest jedynie spełnienie wymogów formalnych przez pracodawców. W ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy musi powiadomić o tym fakcie urząd pracy.

Najwięcej osób podjęło pracę w województwie mazowieckim (13,3 tys.), a także w Wielkopolsce (6,6 tys.) i na Dolnym Śląsku (6,5 tys.).

Większość, bo blisko 30 tys. osób zatrudniono do wykonywania prostych prac. Niespełna 9 tys. osób to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. Ale w tej grupie znalazło się także ponad 6,4 tys. pracowników usług i sprzedawców, blisko 5,4 tys. pracowników biurowych i prawie 2,5 tys. specjalistów.

Zdecydowana większość przybyłych do Polski obywateli Ukrainy stanowią kobiety i dzieci. Istotnym wyzwaniem będzie więc przygotowanie odpowiedniej oferty zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, w tym tych, które opiekują się dziećmi.

Osoby, które przybyły do Polski z Ukrainy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i skorzystać z oferowanych instrumentów aktywizacji zawodowej takich jak np. pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe oraz szkolenia, również w zakresie nauki języka polskiego.

W urzędach pracy jako osoby bezrobotne zarejestrowało się 18,2 tys. obywateli Ukrainy, a 1,4 tys. poszukuje pracy.

Źródło: MRiPS

Czw., 21 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska