Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy”

„Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy” fotolia.pl

W związku z agresją Rosji na naszych wschodnich sąsiadów, Polska znajduje się w szczególnym czasie, kiedy na wszystkich poziomach konieczne jest wsparcie obywateli Ukrainy, którzy szukają tutaj schronienia. Granicę Polski przekracza coraz więcej osób ewakuujących się z Ukrainy. Jak podaje Straż Graniczna od początku wojny przez przejścia graniczne do Polski dotarło 1,52 miliona osób, a liczba ta każdego dnia wzrasta.

Polskie społeczeństwo solidaryzuje się z uchodźcami: organizuje zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, opiekuje się przybyłymi osobami, pomaga w zakwaterowaniu oraz zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Początkowy okres dla uchodźców w nowym kraju to głównie czas poświęcony na zaklimatyzowanie się, jednak zawsze po tym przychodzi dylemat co dalej? Czy szukać pracy i jak ją znaleźć? Część uchodźców z Ukrainy chciałaby jak najszybciej znaleźć pracę, jednak czy polski rynek pracy to udźwignie?

Obecnie rząd pracuje nad specustawą, która ma ułatwić uchodźcom i znieść część formalności. Osoby posiadające paszporty zagraniczne mają możliwość podjęcia pracy, a urząd pracy wspomaga ich w tych działaniach, jednak problem pojawia się przy osobach nie posiadających odpowiednich dokumentów. Do tego momentu Ukraińcy muszą się ubiegać o uzyskanie zezwolenia na pracę.

Pomocą przy szukaniu pracy ma być kontakt z najbliższym powiatowym urzędem pracy lub zadzwonienie na infolinię pod numer telefonu 19524. Poza tym Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił, na wortalu publicznych służb zatrudnienia, nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie „Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy” dostępną pod linkiem: psz.praca.gov.pl.

Zakładka jest dostępna w wersji ukraińskiej, będzie na bieżąco aktualizowana i jest podzielona na trzy poniższe bloki informacyjne:

  • Rynek pracy w Polsce – w tej zakładce opublikowane są m.in. zasady podejmowania pracy przez uchodźców w Polsce. Poza obecnie obowiązującymi przepisami w trakcie procedowania są też przepisy prawne, które mają pomóc i ułatwić uchodźcom ubieganie się o pracę w związku z bieżącą sytuacją. Tutaj obywatel Ukrainy może dowiedzieć się również, jak skorzystać z bezpłatnej pomocy powiatowego urzędu pracy lub wojewódzkiego urzędu pracy. Wsparcie to przyjmuje formy pośrednictwa pracy i pośrednictwa zawodowego. Ponadto uruchomiona została Zielona Linia, czyli nowoczesny urząd pracy online – otwarty dla każdego, o każdej porze. Zakładka ta zawiera również wykaz przykładowych portali internetowych, gdzie można szukać ofert pracy. Kolejną informacją jest tutaj przekierowanie do publikacji EURES o warunkach życia i pracy w Polsce. Uogólniając zakładka ta to najważniejsze dane odnośnie poszukiwania i aplikowania o pracę w Polsce, która ma za zadanie ułatwić wszystkim uchodźcom start w nowej rzeczywistości.
  • Pomoc w innych obszarach – zakładka ta zawiera dane odnośnie pomocy humanitarnej, tego gdzie udać się po pomoc przy zakwaterowaniu, gdzie otrzymać ciepły posiłek czy też (niejednokrotnie potrzebną) podstawową opiekę medyczną. Tutaj dowiedzieć się również można jak uzyskać wsparcie dla dzieci z Ukrainy w zakresie edukacji tzn. praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach.
  • Rynek pracy w Unii Europejskiej – ostatnia, trzecia zakładka zawierająca przekierowania do najbardziej pomocnych obecnie podstron Komisji Europejskiej dotyczących zasad dostępu do rynku pracy w UE dla cudzoziemców, opublikowanych ofert pracy w poszczególnych państwach UE, informacji na temat rynków pracy oraz życia w poszczególnych państwach UE.

W skrócie rzecz ujmując „Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy” to zakładka mająca na celu szybkie i łatwe sprawdzenie, gdzie uchodźcy mogą szukać pomocy oraz jak ubiegać się o pracę, a co za tym idzie w jakim państwie jej najlepiej poszukiwać.

Sob., 12 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła