Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Zakres opieki nad osobą niepełnosprawną

Z wokandy. Zakres opieki nad osobą niepełnosprawną fotolia.pl

Czynności prowadzenia gospodarstwa domowego przez opiekuna powinny być ocenione nie tylko w powiązaniu z innymi, wykonywanymi przez niego czynnościami, ale też w powiązaniu ze schorzeniami osoby niepełnosprawnej, ich rodzajem, a także możliwością pozostawania niepełnosprawnego bez opieki, zakresu samoobsługi.

Zdaniem Sądu stanowisko organu odwoławczego, że zakres sprawowanej opieki przez skarżącą nad matką nie jest na tyle znaczący, by wykluczał zatrudnienie lub inną pracę zarobkową nie jest przez organ ten na tyle umotywowany, by uznać jego prawidłowość. Nie można bowiem co do zasady wykluczyć tego rodzaju sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna, nie będąca osobą leżącą, pewne czynności dnia codziennego wykonuje samodzielnie, lecz z uwagi na rodzaj schorzeń wymaga stałej i długotrwałej opieki osoby trzeciej.

Powyższy wyrok zapadł na kanwie następującego stanu faktycznego. Matka skarżącej przebyła dwa udary, częściowy paraliż, ma zawroty głowy i trudności w oddychaniu, porusza się o lasce. Okoliczności tych, przywołanych w zaskarżonej decyzji, organ odwoławczy nie kwestionował. Ustaleń tych jednak organ ten nie ocenił w kontekście potrzeb i możliwości matki skarżącej, poprzestając jedynie na podkreśleniu, że nie jest ona osobą leżącą i nie korzysta z pampersów. Sytuacja taka nie jest jednak jedyną, w której osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym może wymagać opieki w takim rozmiarze, że osoba ją sprawująca musi zrezygnować z pracy lub nie może jej podjąć.

Organ odwoławczy, wskazując na zakres opieki odniósł się ponadto tylko do czynności związanych z prowadzeniem przez skarżącą gospodarstwa domowego, pomijając konieczność wykonywania przez skarżącą czynności pielęgnacyjnych, czynności związanych z utrzymaniem higieny, organizowaniem wizyt lekarskich, podawaniem leków.  Skarżąca podała, że choć może matkę pozostawić samą na dłuższą chwilę to robi to rzadko, bowiem matce doskwierają zawroty głowy i dolegliwości bólowe.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 lutego 2022 r., sygn. III SA/Gd 955/21

Źródło: CBOSA 

Sob., 12 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek