Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Emerytura EWK = świadczenie pielęgnacyjne

Emerytura EWK = świadczenie pielęgnacyjne fotolia.pl

Od 2022 r. osoby pobierające niskie emerytury EWK (czyli wcześniejsze emerytury bez względu na wiek) są uprawnione do otrzymania świadczenia wyrównawczego podwyższającego ich emerytury do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego.

Przejście na emerytury EWK umożliwiało w 1989 r. rozporządzenie Rady Ministrów. Pozwalało ono na przejście na wcześniejszą emeryturę jednemu z rodziców, który miał już wymagany okres zatrudnienia, a był zmuszony do przerwania pracy z uwagi na sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem. W 1999 r. przepis ten stracił swoją moc, jednak dotychczasowi emeryci EKW mogli nadal pobierać swoje świadczenia.

Wprowadzenie świadczenia wyrównawczego dla emerytów EWK jest spowodowane ich niewielką wysokością w porównaniu ze świadczeniami pielęgnacyjnymi, które od 2022 roku wynoszą 2119 zł.

Świadczenie wyrównawcze przysługuje osobom sprawującym opiekę nad chorym dzieckiem w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego, a kwotą otrzymywanego świadczenia emerytalno-rentowego. Wypłata tych środków będzie następowała wraz z emeryturą EWK.

Osoby, które złożą wniosek o świadczenia do 28 lutego 2022 r. otrzymają wyrównanie świadczeń od 1 stycznia br., natomiast rozpatrzenie wniosków nastąpi do 31 marca br.

Wnioski o świadczenie wyrównawcze należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu, który wypłaca to świadczenie, będą one wypłacane po dokonaniu rocznej waloryzacji wraz ze świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Źródło: MRiPS 

Pt., 7 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek