Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłata za DPS – organ nie może wybrać zstępnego

Opłata za DPS – organ nie może wybrać zstępnego fotolia.pl

W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że przepis art. 61 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej zawiera krąg osób, w stosunku do których można orzec o obowiązku ponoszenia opłat za pobyt w domu opieki społecznej i jednocześnie wynika z niego kolejność, w jakiej wymienione podmioty ponoszą odpłatność za ten pobyt. Jednak o regule kolejności nie ma mowy w sytuacji wystąpienia obowiązku ponoszenia opłat przez kilkoro zstępnych. Każdy z nich ma taki sam obowiązek ponoszenia opłat, a jedynie różnicować ich może kryterium dochodowe. Tak wynika z niedawnego wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Strona została obciążona opłatą za utrzymanie jej ojca w domu pomocy społecznej. W skardze do sądu administracyjnego podniosła, że oprócz niej ojciec ma jeszcze dwóch synów. Organ powinien był prowadzić postępowanie jednocześnie wobec wszystkich zstępnych. Osoby te powinny być zawiadomione o wszczęciu postępowania, a także ich wszystkich powinna dotyczyć decyzja wydana w sprawie ustalenia obowiązku odpłatności za pobyt mieszkańca DPS.

Sąd przyznał rację stronie. W uzasadnieniu szeroko odwołał się do istniejącego dorobku orzeczniczego wskazując, że organ nie może w sposób arbitralny dokonać wyboru osoby, wobec której prowadzi postępowanie administracyjne.

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 8 grudnia 2021 r. sygn. II SA/Go 818/21. Wyrok jest nieprawomocny.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Sob., 25 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel