Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Masz prawo do…

Masz prawo do… fotolia.pl

W środę, 8 grudnia 2021 r. odbyła się zorganizowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej konferencja pt. „Masz prawo do…” realizowana w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na rok 2021.

Podczas konferencji omówiono planowaną zmianę w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz nowelizacje Kodeksu cywilnego.

Jak wskazano, pandemia uaktywniła dotąd nowe nieznane sytuacje przemocowe – nastąpiło zamkniecie sprawców przemocy wraz z ich ofiarami. Rozpoznano również nowe oblicza przemocy w postaci mowy nienawiści w mediach społecznościowych, w związku z powyższym resort przygotowuje przepisy, które będą penalizować również ten rodzaj agresji. Należy również dodać przepisy, które będą regulowały przemoc psychiczną.

Resort zaplanował, aby w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nastąpiła poprawa funkcjonowania całego systemu na szczeblu zarówno centralnym jak i samorządowym. W nowym rozdaniu zaplanowano, działania skierowane na pracę, nie tylko z ofiarami przemocy a przede wszystkim z osobą stosującą przemoc. Wskazano, że należy przeciwdziałać zjawisku przemocy, zmniejszając jego skalę. W nowelizacji znajdą się przepisy umożliwiające wydanie nakazu sądu dla osoby stosującej przemoc, aby taka osoba odbyła terapię.

Ministerstwo podkreślało, że przemoc dzieje się nie tylko w rodzinie, ale także w związkach nieformalnych także wśród partnerów czy też wśród byłych małżonków. Nie tylko rodzina jest źródłem przemocy w Polsce. Także zaplanowano, że zmieniona zostanie nazwa ustawy, na przeciwdziałanie przemocy domowej, zamiast przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

Ponadto, zmiany obejmą również procedurę dotyczącą stosowania niebieskiej karty. Doprecyzowanie obejmie również przepisy dotyczące żandarmerii wojskowej – żołnierze zyskają możliwość wszczynania procedury i aktywnej współpracy. W procedurze nastąpi również określenie właściwości miejscowej gminy. Nowa procedura będzie także wskazywała na obowiązek zawiadomienia osoby stosującej przemoc o wszczęciu przeciwko niej procedury niebieskiej karty. W ramach zmian zostanie również wprowadzony monitoring posiadania broni palnej przez osoby stosujące przemoc.

W nowej ustawie określone zostaną zasady pracy funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych. Natomiast dzieci wskazane zostaną jako odrębna kategoria osób doznających przemocy.

Czw., 9 Gr. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek