Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Interwencja kryzysowa – echa z konferencji

Interwencja kryzysowa – echa z konferencji fotolia.pl

4 listopada w formule hybrydowej odbyła się konferencja, zorganizowana przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Myślenicach, „Na ratunek całą dobę” poświęcona tematowi inspiracji i wyzwań jakie obecnie stawiane są interwencji kryzysowej.

Podczas konferencji wysłuchaliśmy prelekcji zarówno praktyków zajmujących się na co dzień problem kryzysów egzystencjalnych jak również i teoretyków profesorów zajmujących się w swojej pracy tematem interwencji kryzysowej oraz przedstawicieli środowiska duchowego zarówno reprezentujących kościół katolicki jak i kościół prawosławny.

Interwencja kryzysowa pełni bardzo ważną rolę w życiu codziennym Polaków, ujawniła ona swoją wagę i potencjał podczas epidemii COVID-19, gdzie wiele osób wymagało natychmiastowej pomocy.

Podkreślano, że w interwencji ważne jest zaangażowanie różnego rodzaju służb, instytucji i specjalistów – Policji, Straży Pożarnej, szpitali, ośrodka pomocy społecznej, psychologów, psychiatrów, prawników. Polecane jest zawieranie kontraktów o wspólnej współpracy tak, aby w razie wystąpienia kryzysu wiedzieć od razu do kogo zwrócić się po pomoc.

Przypominano, że interwencja kryzysowa powinna być natychmiastowa i jak najszybciej przynieść pomoc osobie znajdującej się w kryzysie. Jest to dziedzina interdyscyplinarna. W sytuacji alarmowej mogą być bowiem wykorzystywane różne środki. Pomoc taka powinna być typowo krótka i typowo kryzysowa to znaczy nie powinna przekraczać czasu trzech miesięcy.

Jeżeli zaczynamy długofalowo zajmować się pracą psychologiczną czy pracą terapeutyczną to należy pamiętać, że nie znajdujemy się już w interwencji a w pracy psychologicznej. Na fakt ten zwróciła uwagę również Najwyższa Izba Kontroli, która wskazała, że interwencja ma być udzielana natychmiast w trybie ratunkowym. Nie można blokować pomocy psychologów, pracą terapeutyczną a nastawić się na pracę z kryzysem.

Patronat nad tym wydarzeniem sprawował Związek Powiatów Polskich.

Pt., 5 Lst. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek