Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

12 tysięcy na dziecko i inne przywileje – Sejm przyjął ustawę

12 tysięcy na dziecko i inne przywileje – Sejm przyjął ustawę fotolia.pl

Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dodatkowe wsparcie dla rodzin z dziećmi, inwestycja w kapitał ludzki, ułatwienie rodzicom godzenia życia rodzinnego z pracą – to najważniejsze założenia tej ustawy.

Ustawa przewiduje wprowadzenie nowego świadczenia - 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia, niezależnie od dochodów. To dodatkowe świadczenie, które rodzice mogą przeznaczyć na co chcą np. żłobek, nianię lub samodzielną opiekę nad dzieckiem. 

Ustawa zakłada także wprowadzenie dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci nieobjętych Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, np. pierwszych dzieci w rodzinie. Dofinansowanie będzie wynosić 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj również nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Rozszerzony ma zostać także resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+”. Chodzi o integrację różnych źródeł dofinansowania, tzw. poza środkami krajowymi, również Instrumentu Odbudowy i Odporności oraz Europejskiego Funduszu Społecznego+, które będą przeznaczone na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki. Dzisiaj budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to aż 1,5 mld zł rocznie.

Źródło: MRiPS 

Czw., 7 Prn. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek