Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Dziecko jest najważniejsze” – za nami 8. Kongres Rodzicielstwa Zastępczego

„Dziecko jest najważniejsze” – za nami 8. Kongres Rodzicielstwa Zastępczego fotolia.pl

Już po raz ósmy odbył się Kongres Rodzicielstwa Zastępczego. W tej edycji wydarzenie odbyło się online. Głównymi zagadnieniami poruszonymi podczas Kongresu było rodzicielstwo zastępcze, trudności stojące na drodze rodziców zastępczych, interwencja relacyjna oparta na zaufaniu, a także opieka nad dziećmi skrzywdzonymi.

Kongres otworzył list od minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marleny Maląg. „Rodzicielstwo zastępcze to bezpieczna i porządna forma opieki nad dziećmi, którym rodzice biologiczni nie mogą zapewnić opieki i wychowania. Wymagana ona jednak gotowości do poświęceń, cierpliwości i umiejętności wsłuchiwania się w potrzeby dzieci” – napisała minister. Zapewniła też o poparciu i determinacji resortu rodziny dla rodzicielstwa zastępczego.

Obecny na Kongresie był Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak. Podziękował wszystkim rodzinom zastępczym za zaangażowanie i codzienną pracę. „Jestem dumny i pełen podziwu, bo na co dzień to wy jesteście de facto w różnych miejscach w Polsce wobec tysięcy dzieci, rzecznikami praw dziecka” – mówił. Podkreślił też, z jak wieloma trudnymi sytuacjami muszą mierzyć się rodzice zastępczy.

Patronat honorowy nad Kongresem objął również Związek Powiatów Polskich. Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka przesłał z tej okazji list do uczestników Kongresu. „Sfera rodzicielstwa zastępczego jest bardzo bliska powiatom, zwłaszcza dzisiaj, kiedy spada liczba kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych i pojawiają się problemy z powierzaniem pod opiekę rodzinną nawet najmłodszych dzieci” – pisał. Podkreślił jak ważne dla dziecka i dające mu szanse na względnie normalne funkcjonowanie jest przebywanie w rodzinie zastępczej lub rodzinnych domach dziecka. W liście zaznaczył, że piecza zastępcza powinna mieć charakter tymczasowy i pomagać w jak najszybszym powrocie dziecka do rodziny naturalnej. Zapewnił o wsparciu, jakie na co dzień świadczy Związek Powiatów Polskich na rzecz rodzinnych form opieki nad dziećmi. Andrzej Płonka złożył także podziękowania dla wszystkich rodzin zastępczych oraz podziękował za wsparcie i pracę.

W ramach Kongresu odbyły się trzy panele dyskusyjne, w których udział wzięli zarówno eksperci z zakresu rodzicielstwa zastępczego w Polsce, jak i praktycy tematu, od lat będący rodzinami zastępczymi dla dzieci.

Podczas rozmów wspólnie zastanawiano się nad tym, w jaki sposób rodziny zastępcze mogą się wspierać. Rodzice zastępczy dzielili się swoimi doświadczeniami w tym zakresie – głównie zwracając uwagę, jak ważne są dla nich nieformalne grupy wsparcia, jakie świadczą sobie nawzajem rodzice. Omawiano też trudności, jakie stają na drodze rodzin zastępczych. Dzielono się sposobami na temat tego, jak można sobie z nimi radzić i co robić dalej, gdy na drodze napotka się daną trudność. Ważnym tematem dyskusji była też opieka nad dziećmi skrzywdzonymi. Uczestnicy Kongresu dokonali studium przypadku takich sytuacji jak RAD, FAS czy krzywda seksualna.  

Szczegółowo omówiono także TBRI – interwencję relacyjną opartą na zaufaniu. Została ona opracowana z myślą o pracy z dziećmi, które doświadczyły złożonej traumy rozwojowej – dziećmi z trudnych miejsc. Jest to model środowiskowy angażujący przede wszystkim opiekunów dzieci.

W czasie Kongresu doceniono także osoby, które swoją pracą dają głos dzieciom. Nagrody Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej – nagrody Czuły Sygnalista – otrzymali:

  • Michał Janczura – dziennikarz, autor serialu dokumentalnego w radiu TOK FM p.t.: Piecza;
  • Przemysław Wilczyński – dziennikarz Tygodnika Powszechnego, autor licznych tekstów społecznych podejmujący tematykę rodzicielstwa zastępczego;
  • Marta Wroniszewska – dziennikarka, autorka książki pt.: Tu jest teraz Twój dom. Adopcja w Polsce.
Sob., 11 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska