Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RPO pyta o reformę systemów orzekania o niepełnosprawności

RPO pyta o reformę systemów orzekania o niepełnosprawności fotolia.pl

Sześć – aż tyle różnych systemów orzekania o niepełnosprawności obowiązuje w Polsce. Cztery z nich dotyczą uprawnień rentowych, piąty przyznania stopnia niepełnosprawności a szósty kształcenia specjalnego. Mnogość systemów sprawia, że osoby z niepełnosprawnościami czują się zagubione. Ponadto zawiłość sprawia, że utrudnione jest korzystanie z uprawnień przez osoby z niepełnosprawnościami.

Ludzie skarżą się do RPO na konieczność poddawania się badaniom przez różne zespoły orzecznicze, które biorą pod uwagę różne aspekty stanu zdrowia. Dla osób chorych wiąże się to z dużymi utrudnieniami, zwłaszcza w okresie pandemii. Dotyczy to także pozyskiwania i kompletowania dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia. Przepisy są sprzeczne, dezorientują osoby z niepełnosprawnościami i utrudniają im korzystanie ze swoich praw.

Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 2 lutego 2017 r. powołano  Międzyresortowy Zespół ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy. Do zadań Zespołu należało m.in. dokonanie analizy funkcjonowania systemu orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy w kontekście ich spójności i konieczności koordynacji działań lub możliwości ich zintegrowania, opracowanie projektu założeń do ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy, opracowanie projektu ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy po przyjęciu założeń przez Zespół.

Jednak do dzisiaj nie udało się poznać żadnych szczegółów związanych z planowaną reformą. Światła dziennego nie ujrzał również przygotowany przez Zespół projekt ustawy. W związku z tym RPO prosi panią minister Marlenę Maląg o informacje o aktualnym stanie prac nad reformą systemu orzecznictwa wraz z terminem jej zakończenia.

Źródło: RPO 

Sob., 4 Wrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek