Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym fotolia.pl

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym to jedna z części Polskiego Ładu. Jej projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. W sumie ma to być 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Ma to być dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wypłacany będzie w częściach miesięcznych wynoszących (z założenia) 500 zł. Rodzice pozostający w związku małżeńskim będą mogli samodzielnie wskazać, czy Kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód.

Realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie „Dobry start” i świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+”. To:

  • Portal Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowość elektroniczna 

Źródło: MRiPS

Śr., 28 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska