Czy pomoc na kontynuowanie nauki może obejmować np. sfinansowanie kursu prawa jazdy osoby usamodzielnianej, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej?
Odpowiedź: Z istoty pomocy na kontynuowanie nauki wynika, że ma ona służyć przede wszystkim zdobyciu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Wynika to pośrednio w art. 145 ust. 1 pkt 2, w którym wskazano, że warunkiem przyznania pomocy na kontynuowanie nauki jest złożenie wniosku oraz posiadanie zatwierdzonego indywidualnego programu usamodzielnienia, określającego m.in. sposób uzyskania przez osobę usamodzielnianą wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych. Kurs prawa jazdy co do zasady takiego warunku nie spełnia, chyba że zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami danej kategorii jest elementem kursu mającego na celu zdobycie kwalifikacji zawodowych.
Przy próbie kwalifikowania czy dany rodzaj kursu może stanowić podstawę od przyznania pomocy na kontynuowanie nauki pomocne może być Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Zgodnie z §2 ust. 1-5 tego rozporządzenia uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia:
- kurs;
- kurs zawodowy;
- seminarium;
- praktyka zawodowa.
Kurs jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 30 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności lub kwalifikacji zawodowych, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia. Kurs zawodowy jest kursem, którego program nauczania obejmuje usystematyzowane treści nauczania wybrane z programu nauczania dla zawodu, dopuszczonego do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wyniki kursu zawodowego są zaliczane przy podejmowaniu nauki w szkole dla dorosłych prowadzącej kształcenie zawodowe. Seminarium jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia. Praktyka zawodowa jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania uzależnionym od złożoności umiejętności niezbędnych do wykonywania zadań zawodowych, nie krótszym jednak niż 80 godzin zajęć, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie praktycznych umiejętności zawodowych z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia zawodowego uczestników.