Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Od zależności ku samodzielności – wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi

Od zależności ku samodzielności – wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi fotolia.pl

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza otwarty konkurs ofert na finansowe wsparcie realizacji projektów w ramach Programu „Od zależności ku samodzielności”.

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin.

- Dzięki naszemu programowi pomagamy osobom z zaburzeniami psychicznymi w przezwyciężeniu trudnej sytuacji życiowej, w jakiej się znalazły. Dzięki temu zyskują większą pewność siebie, są świadome swoich praw, wiedzą, gdzie szukać pomocy. Wspieramy także ich rodziny i opiekunów – mówi minister rodziny Marlena Maląg. I dodaje - Nikogo nie zostawiamy bez pomocy, szczególnie teraz w okresie pandemii, kiedy tak bardzo utrudniony jest kontakt z drugim człowiekiem. Kluczowe jest wzmocnienie oraz poszerzenie oferty sieci oparcia społecznego w gminach i powiatach, także przy aktywnym uczestnictwie organizacji pozarządowych.

Budżet przyszłorocznej edycji programu „Od zależności ku samodzielności” wynosi 3 mln zł. Taką samą kwotą dysponowały samorządy i organizacje pozarządowe w tym roku, co pozwoliło dofinansować 46 podmiotów.

W ramach programu wyznaczone zostały cztery moduły.

Moduł I  - Wsparcie rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi:

Moduł ma na celu umożliwienie dostępu dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi do różnorodnych usług wynikających z ich potrzeb np. okresowe zastąpienie w sprawowaniu funkcji rodzicielskich, inicjowanie grup samopomocowych rodziców.

Moduł II – Samopomoc:

W ramach tego modułu szczególnie promowane będą innowacyjne projekty wspierające samopomoc, a jednocześnie realizujące funkcję pomocniczości państwa. Powinny one opierać się na osiągnięciach nauki i dobrych praktykach, zwłaszcza w działaniach zmierzających do rozwoju samopomocy osób chorujących psychicznie i osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz rodzin tych osób.

Moduł III – Umożliwianie osobom z zaburzeniami psychicznymi zdobywania kompetencji niezbędnych do samodzielnego życia:

Moduł ma na celu rozwój umiejętności, które przyczynią się do uzyskania możliwie jak najpełniejszej samodzielności w codziennym funkcjonowaniu osób z zaburzeniami psychicznymi.

Moduł IV - Integracja i innowacyjność:

Moduł ma na celu inicjowanie i wdrażanie nowych form wsparcia środowiskowego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza przez jednostki organizacyjne służb pomocy społecznej.

Oferty konkursowe należy przesłać do Wydziału Polityki Społecznej właściwego Urzędu Wojewódzkiego do dnia 22 stycznia 2021 r.

Szczegóły dotyczące składania wniosków dostępne są tutaj.

Źródło: MRiPS

Pt., 18 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska