Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy ograniczają niepełnosprawnym dzieciom prawo do wyboru szkoły

Gminy ograniczają niepełnosprawnym dzieciom prawo do wyboru szkoły fotolia.pl

Rzecznik Praw Dziecka z uwagi na liczne skargi od rodziców dzieci niepełnosprawnych zwrócił się do resortu edukacji o zmiany w prawie, które będą precyzowały przepisy dotyczące zorganizowania przez gminy dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół. Nieprecyzyjne przepisy, które obowiązują obecnie zmuszają rodziców do zapisywania dziecka, do tej szkoły, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania, a nie do takiej placówki, w której niepełnosprawny uczeń mógłby się najlepiej rozwijać i uczyć.

Jak wskazuje RPD, przepisy nakładające na gminy obowiązek dowozu dzieci na zajęcia lub zwrotu rodzicom opłat za dowóz posługują się terminami: do najbliższego przedszkola, najbliższego ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, najbliższej szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej. Taka furtka prawna umożliwia gminom wymuszanie ograniczeń na rodzicach, ponieważ pomija kwestie jakości tych placówek i możliwości rozwoju dzieci.

Zdaniem Rzecznika poważny problem stanowią liczne odmowy gmin w zakresie organizacji dowozu lub zwrotu kosztów dowozu dziecka z niepełnosprawnością do wybranego przez rodziców przedszkola, szkoły czy ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego. Gminy nie zgadzają się z wyborem dokonanym przez rodziców i wskazują na inne przedszkole, szkołę, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, uzasadniając to tym, że geograficznie znajdują się one bliżej miejsca zamieszkania dziecka. Rzecznik przypomina, że Konstytucja i prawo oświatowe gwarantują dzieciom z niepełnosprawnością taki sam dostęp do edukacji, jak wszystkim. 

W swoim wystąpieniu Rzecznik zwrócił się z prośbą do resortu edukacji o rozważenie wdrożenia systemu wsparcia finansowego dla gmin, zwłaszcza tych w słabej sytuacji ekonomicznej, które rozumiejąc trudną sytuację rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością, organizują dla nich dowóz do wybranych przez rodziców przedszkoli, szkół i ośrodków, które nie są położone najbliżej, ale są dla nich bliższe dzięki stworzeniu odpowiednich warunków dzieciom.

Źródło: RPD 

Pt., 18 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek