Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Charakter uchwały o likwidacji jednostki budżetowej

Charakter uchwały o likwidacji jednostki budżetowej fotolia.pl

W wyroku z 9 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (IV SA/Wr 319/19) oceniał charakter uchwały rady powiatu w przedmiocie likwidacji domu pomocy społecznej.

Jak wskazał Sąd kwestionowana uchwała nie ma charakteru abstrakcyjnego, ponieważ konsumuje się przez jednokrotne, chociaż rozciągnięte w czasie zastosowanie. Nie zawiera norm abstrakcyjnych w znaczeniu sytuacji powtarzalnych, które nie wyczerpują się przez ich stosowanie. Nie zawiera też norm powszechnie obowiązujących, ponieważ nakaz w niej zawarty skierowany jest do Zarządu Powiatu jako wykonawcy uchwały. Jej postanowienia nie odnoszą się do każdego, kto jest zainteresowany działalnością i celem prowadzenia DPS - nie ma zatem charakteru generalnego.

Uchwała o likwidacji jednostki budżetowej nie stanowi zatem aktu prawa miejscowego. W orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje pogląd, wedle którego uchwały dotyczące tworzenia lub likwidacji samorządowych jednostek budżetowych nie są aktami prawnymi i należą do indywidualnych aktów organizacyjnych.

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl  

Sob., 19 Gr. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka