Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

UE zaostrza politykę antynarkotykową

UE zaostrza politykę antynarkotykową fotolia.pl

Unia Europejska będzie intensywniej zwalczać substancje odurzające, zwłaszcza narkotyki syntetyczne. 27 października Rada przyjęła europejski pakt, który wyznacza kierunki dalszego działania.

W pakcie proponuje się, by państwa członkowskie oraz stosowne instytucje i agencje UE wspólnie starały się powstrzymać produkcję narkotyków syntetycznych i handel nimi oraz uniemożliwić przemyt tzw. prekursorów, czyli substancji, które mogą służyć do ich produkcji.

Narkotyki syntetyczne, takie jak amfetamina i ecstasy, są wytwarzane ze związków chemicznych. Niemal co tydzień na europejski rynek wchodzi nowy taki narkotyk. Wiele z nich jest produkowanych na terenie UE z legalnie dostępnych prekursorów. Dlatego zyskały nazwę „legalnych dopalaczy".

Produkcją nielegalnych narkotyków i handlem nimi trudnią się sieci przestępcze działające równocześnie w wielu krajach. Zatem reakcja też musi być ponadgraniczna. W pakcie proponuje się, by wszystkie strony połączyły siły w walce z problemem.

Państwa członkowskie powinny współpracować ze sobą – a w razie potrzeby także z Europolem i Eurojustem – aby wykrywać, zamrażać i konfiskować zyski z przestępczości narkotykowej. Pakt zachęca do tworzenia wspólnych, skoordynowanych zespołów dochodzeniowo-śledczych. Ważna jest także współpraca z pozaunijnymi krajami dotkniętymi problemem.

Od wymiany informacji – na przykład za pomocą systemu wczesnego ostrzegania – o nowych substancjach i o metodach dystrybucji w pierwszej kolejności zależy, czy uda się rozbić zorganizowany przemyt i zapobiec rozpowszechnianiu się nowych narkotyków.

Należy nasilić szkolenia w wykrywaniu i likwidowaniu nielegalnych laboratoriów. Policja i straż celna potrzebują dokładnych i aktualnych danych o metodach produkcji oraz trafnych i aktualnych technik śledczych.

Wspomniany pakt jest uzupełnieniem przyjętego w 2010 roku dokumentu pt. „Pakt na rzecz zwalczania międzynarodowego handlu narkotykami – przerwanie szlaków kokainowych i heroinowych".

Źródło: Rada UE

Niedz., 6 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka