Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w pieczy zastępczej w związku z COVID-19

Zmiany w pieczy zastępczej w związku z COVID-19 fotolia.pl

W specustawie covidowej planuje się wprowadzeniem zmian dotyczących funkcjonowania pieczy zastępczej w związku z epidemią. Nowelizację przepisów 9 kwietnia przyjął Sejm. Teraz czeka na rozpatrzenie przez Senat.

Zgodnie z nowododawanym w specustawie art. 15zzzzzj do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, przepisów art. 95 ust. 3–4a, art. 109 ust. 2 i 3 oraz art. 230 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w zakresie limitu liczby dzieci i osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej, o których mowa w art. 37 ust. 2, oraz w zakresie kryterium wieku dzieci, nie stosuje się do dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Dodatkowo do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19, starosta może zawiesić dokonywanie określonych w dziale III w rozdziale 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ocen sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej oraz ocen rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka (dodawany art. 15zzzzzk). 

Sob., 11 Kw. 2020 5 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel

Komentarze

Małgorzata
-2 # Małgorzata 2020-05-01 03:37
Organizatorzy pieczy zastępczej jak zwykle "przepracowani" . Dzieci w pieczy zastępczej totalnie ZAPOMNIANE. Od ogłoszenia epidemii każde dzieci zostały "zaopiekowana" przez rząd - oprócz tych w pieczy zastępczej! Mijają kolejne tygodnie, a PCPRy nie organizują kontaktów z rodzicami biologicznymi, "bo to nie jest sprawa pierwszej potrzeby"!! Za to kontakty dzieci których rodzice "żyją w rozłączeniu" zostały przez RPD i Ministerstwo Sprawiedliwości określone jako te "pierwszej potrzeby".
Chociaż Dzieci w pieczy zastępczej mają prawo do osobistej styczności z rodzicem, z którego wynika prawo do powrotu do rodziny naturalnej! Oba prawa muszą być respektowane jednocześnie, ponieważ wynikają z siebie nawzajem. Tysiące dzieci jest alienowanych przez rodziny zastępcze! Z dnia na dzień więzi dziećmi, a rodzicami bledną, a PCPRy produkują na ten temat notatki. Oceny rodzin nie dokonują! Nie da się im zagrozić nakazaniem zapłaty. Oj posypią się wnioski o pozbawienie władzy rodzicielskiej. ..
| | |
Małgorzata
-2 # Małgorzata 2020-05-01 03:48
Dodam, że Sądy Rejonowe mogą w czasie epidemii "zakazać kontaktu z urzędu" - oraz "zminimalizować kontakty do 1 videorozmowy w tygodniu". Dzieci tęsknią, czują się porzucone - choć nie zasługują na bycie GORSZYM SORTEM. A tak są traktowane przez Państwo. Jednak dzieci też potrafią czytać komunikaty RPD. Czują się niewidzialne. A rodzice biologiczni? Nie mogą nic. Pisanie wniosków do sądu? Na 10 wysłanych, sąd odpisuje na 1 bez uzasadnienia.

Oto niszczenie rodzin.
Rodzin, które wg ustawy miały być wspierane, by odzyskiwać dzieci i pokonywać kryzysy wychowawcze.
Konstytucja podobno określa ZASADĘ OCHRONY RODZINY...
a w praktyce chroni tylko rodziny zastępcze! Więc tak jak Powiatowe Centra Pomocy RODZINIE - wymagają zmiany w nazwie przez dodanie słowa ZASTĘPCZEJ (!)... tak i Konstytucyjna zasada "ochrony rodziny" stawia pytanie:
Dlaczego te najbardziej skrzywdzone dzieci, znów zostają zepchnięte w niepamięć i udawanie że nie istnieją?!
| | |
Mariola
0 # Mariola 2020-05-26 23:24
Zgadzam się częściowo z Panią. Zapomniano o dzieciach w pieczy. A one naprawdę tesknią za rodzicami biologicznymi. Asystenci rodzin pracują "zdalnie". Organizacja spotkań z rodzicami bilogicznymi? Ubaw po pachy. Sama mam zdecydować czy maluch może spotkać się z rodziną ale mam pamiętać że jak coś się stanie to moja wina. Place zabaw zamknięte a na wizyte w moim. domu się nie zogdzę ale nikomu nie chce się zorganizować miejsca spotkań no bo to trzeba dezynfekować i w ogóle tyle klopotu. A ja znowu się czepiam i czegoś chcę. .. A ja nie śpię kolejną noc, zmieniam przesikane ze stresu pieluchy i tlumacze że kiedyś ta głupia choroba minie.
| | |
Anibas
+1 # Anibas 2020-05-30 00:09
Racja, rodzice nie widzą swoich dzieci ponad 2 miesiące , to jest nie do pomyślenia a rodzice dzieci będących w separacji lub po rozwodzie mogą mieć kontakty, jak się traktuje rodziców ?wszystkich włożono do jednego worka na margines, a niby mamy politykę pro rodzinna ,
| | |
Anka
+2 # Anka 2020-11-24 18:51
Czytam i nie wierze. Jestem rodzina zastepcza dla dwojga dzieci (spokrewniona). W czasie pandemii dzieci spotykają się z mamą co tydzień. Prosiłam koordynatorke wiele razy o to żeby nie puszczać dzieci na spotkanie, bynajmniej jak sytuacja jest tak dramatyczna z przyrostem osób pozytywnych. Jesteśmy osobami juz średnio kolo 60ki ,tym bardziej że dzieci nie garną się do spotkan, a mama jest osoba która nie stroni od towarzystwa,ale niestety uslyszalam tylko ze mama ma prawo się spotykać. Spotykają się a my z tygodnia na tydzień boimy się czy i nas nie dopadnie koronawirus,ale nikt z nami się nie liczy.
| | |