Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 niekonstytucyjne

Emerytury kobiet z rocznika 1953 niekonstytucyjne fotolia.pl

Zmienione zasady ustalania wysokości emerytur kobiet z rocznika 1953, które pobierały wcześniejszą emeryturę, są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Chodziło o zmianę od 1 stycznia 2013 r. zasad ustalania wysokości emerytury powszechnej, przyznawanej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które pobierały dotychczas tzw. wcześniejszą emeryturę. Trybunał Konstytucyjny zbadał pytanie prawne sądu. Do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, wnosząc o uznanie niekonstytucyjności zaskarżonego przepisu.

6 marca 2019 r. TK orzekł, że art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2017 r., w zakresie, w jakim dotyczy urodzonych w 1953 r. kobiet, które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury na podstawie art. 46 tej ustawy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji. Trybunał umorzył postępowanie w pozostałym zakresie

Wyobraźmy sobie sytuację pani Katarzyny, urodzonej właśnie w 1953 r. W 2008 roku przeszła na tzw. wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat, po przepracowaniu 30 lat. Zrobiła tak samo, jak wcześniej to uczyniły jej koleżanki, Barbara (rocznik 1952) i Anna (rocznik 1949). Wszystkie po otrzymaniu świadczenia pozostawały aktywne zawodowo, licząc na otrzymanie wyższej emerytury przysługującej po osiągnięciu wieku emerytalnego w wysokości 60 lat.

Tymczasem w maju 2012 r. zmodyfikowano zasady ustalania wysokości emerytury. Zmiana weszła w życie od 1 stycznia 2013 r. Podstawa wymiaru emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego ulega pomniejszeniu o kwotę wcześniej wypłaconych świadczeń emerytalnych (tzw. wcześniejszych emerytur), co automatycznie przekłada się na niższą wysokość przyszłej emerytury. Pani Barbara i pani Anna  skorzystały z możliwości złożenia wniosku o przyznanie nowej emerytury jeszcze w 2012 r., a więc pod rządami niezmienionego stanu prawnego.

Takiej możliwości nie miała pani Katarzyna, która 60 lat skończyła  dopiero w 2013 r.

Z danych rządowych wynika, że w sytuacji takiej, jak ona, znalazło się ponad 140 tys. kobiet.

Trybunał uwzględnił, że kobiety, które zdecydowały się skorzystać z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę nie wiedziały – w chwili podejmowania tej decyzji – o konsekwencjach, jakie ta decyzja będzie miała w odniesieniu do ich przyszłego świadczenia, czyli emerytury uzyskiwanej po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Osoby te decydowały się na wcześniejszą emeryturę ufając, że państwo nie zmieni reguł jej postrzegania w odniesieniu do powszechnego świadczenia emerytalnego. Tymczasem reguły te zostały zmodyfikowane, nie dając ich adresatom możliwości stosownej reakcji.

Trybunał podkreślił, że to z mocy wyraźnego postanowienia ustawodawcy modyfikacja systemu emerytalnego nie objęła tej grupy kobiet - jeżeli spełniały warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę i z możliwości takiej skorzystały. Tym samym stworzył on dodatkowe gwarancje realizacji uprawnień emerytalnych według zasad starego systemu. Z uwagi na to, że uprawnienia te z założenia miały charakter przejściowy – obowiązujący do czasu ich wygaśnięcia – nastąpiło niejako wzmocnienie usprawiedliwionego przekonania tych kobiet, że ustawodawca nie wycofa się z ich realizacji oraz że nie będą miały do nich zastosowania nowe uregulowania.

Trybunał uznał, że podejmowanie decyzji o przejściu na wcześniejszą emeryturę nie może wiązać się z pozostawaniem w niepewności co do ukształtowania sytuacji prawnej w przyszłości, jeżeli jest konsekwencją decyzji podjętych w oparciu o obowiązujący stan prawny. Rozpoczęcie realizacji prawa do wcześniejszej emerytury, która bezpośrednio wpływa na wysokość emerytury powszechnej – w oparciu o zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa – stanowi podstawę uzasadnionego oczekiwania, że ustawodawca nie zmieni w sposób niekorzystny „reguł gry” w stosunku do osób korzystających ze swoich uprawnień na zasadach wskazanych w ustawie. Nie będzie tym samym pułapką dla tych, którzy w zaufaniu do obowiązującego prawa, określającego w dodatku horyzont czasowy wypłacanych świadczeń i zasad ich realizacji, skorzystali ze swoich uprawnień.

Źródło: RPO

Pt., 8 Mrz. 2019 12 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek

Komentarze

Janka
+10 # Janka 2019-04-17 14:56
PO wprowadziło i stosowano niekonstytucyjn uyprzepis, a co robi PiS? Jak naradzie wśród emerytek panuje niewiedza i żal, że tak się je traktuje, pracowały i wychowywał dzieci w trudnych czasach kartek, stanu wojennego i niepewności na rynku pracy, zasługują na spokojną emeryturę, a tymczasem oszukano je i teraz brak rzetelnej nformacji, najpierw wyliczona że należą im się miliardy, potem straszenie, że przedawnienie i nic im się nie należy, jakieś zagrywki prawne i prawniczy bełkot, składanie skarg, żeby dostać negatywna odpowiedź, aby się sądzić , jakby nie można było tego załatwić odgórnie i bez dodatkowego stresu. Płacimy wysokie podatki, a wciąż rządzą nami ludzie niedouczeni i niekompeteni.
| | |
Teresa
+5 # Teresa 2019-04-30 15:41
Niestety, mogę iść do sądu, oczywiście, ale tylko po wyrok na podstawie dycyzji ZUS że minal temin 5 lat od przeliczenia mojej emerytury, więc po co... Może Strasburg, złożenie skargi na państwo polskie
| | |
elka
0 # elka 2021-01-16 17:16
dlaczego emerytki rocznik 1953 nie otrzymaly wyrownania emerytury od 2013 r kiedy to im przyslugiwała emerytura powszechna o ile nasze roszczenie sie przedawnilo to nie z naszej winy.Byłam w ZUS w czerwcu 2013 r kiedy to mi przyslugiwała emerytura powszechna ale pracownik ZUS oswiadczył mi ze po odjeciu wczesniejszych emerytur moja nowa emerytura bedzie nizsza niż mam więc zostałam przy wczesniejszej .Dlaczego emerytki muszą czekac tyle lat żeby dostac swoje wypracowane pieniądze a teraz słyszę ,ze jest to już przedawnione myślę ,ze tylko Strasburg może nam przeliczyc bo od naszego rządu to juz napewno nie dostaniemy i nieważne kto rządzi lepiej dac artystom i innym osobom.Ja nie chce nikogo okraśc ja poprostu chcę swoją cięzko wypracowaną emeryturę prawidlowo policzoną bez zadnych przedawnien bo nie emerytki sa winne i nie one odpowiadają za opieszałosc ustawodawcow.Je żeli sprawa jest w toku to dlaczego się przedawnia nasze roszczenie pozdrawniam emerytki 1953
| | |
Anna
+2 # Anna 2019-05-31 14:25
Ufam,że PIS naprawi błędy PO, ten skandal legislacyjny!
| | |
Maria
+2 # Maria 2019-08-30 16:35
Ja chce tylko swojej dobrze policzonej emerytury.Spraw a w sadzie 13.11.2019r Licze na PIS. Tak mnie zawiodlo PO i PSL.
| | |
Emerytka 1953
+4 # Emerytka 1953 2019-09-24 21:28
Jak można było pominąć w Sejmie tak ważną ustawę!? Co się z nią stało?
| | |
Genowefa
+4 # Genowefa 2021-02-28 18:32
Ja zaskarżyłam decyzję ,bo uważam ,że zostalam drugi raz oszukana .
Przecież TK mówi o jednolitej rekompensacje ,a ZUS podzielił nas na na 3 grupy /w tym tylko jedna grupa zostala usatysfakcjonow ana /
| | |
TERESA
+2 # TERESA 2022-03-06 10:32
Ja zostałam drugi raz oszukana przez ZUS i Rząd Obecny. Jeśli moja emerytura powszechna została zawieszona ponieważ była niższa.ZUS zgodnie ze stosowanymi zasadami wypłacał świadczenie wyższe. Chodzi tu o zwaloryzowany kapitał początkowy, zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne oraz bardzo ważny wskaźnik średniego dalszego trwania życia senioralnego. Moja emerytura powszechna została zawieszona czyli mój wniosek również, po następnym przeliczeniu powinniśmy mieć odliczone miesiące czyli wskaźnik średniego dalszego życia. To jawne oszustwo. Proszę sprawiedliwie przeliczyć według ustawy TK. Dziękuje
| | |
Teresa rocznik 53
+1 # Teresa rocznik 53 2022-07-01 23:47
Ja również zostałam oszukana przez ZUS rocznik 53, po drugim przeliczeniu powinnam mieć zmniejszony wskaźnik średniego dalszego życia i Rząd nie wie że wszyscy nas oszukali i nadal oszukują?? Dziewczyny napiszmy do Pani Elżbiety Jaworowicz i pomoże..
| | |
Teresa rocznik 1953
+1 # Teresa rocznik 1953 2022-08-28 18:41
Rzeczywiście powinniśmy napisać do Pani Jaworowicz . Uważam że jedynie ta cudowna osoba może nam pomóc
| | |
Zofia rocznik 1953
+2 # Zofia rocznik 1953 2023-03-08 13:34
Obecnie moja sprawa jest w Sądzie , odbędzie się w kwietniu 2023r , złożyłam RP 7 z czterech firm do ZUS-u o ponowne przeliczenie kapitału początkowego miałam wskaznik 90,53% po dostarczeniu dokumentów w 2021r. wskażnik zmienił się na 95,22% a mimo wszystko emeryturę mam zmniejszoną o 9zł. ponieważ wydłużono średnie dalsze trwanie życia o 30 m-cy, na emeryturę odeszłam w grudniu 2011r. więc podałam do Sądu. Nie zaliczono mi zarobków pracy zagranicą. Wyciąganie rocznika 1953 na emeryturę powszechną było celowe po to by blokować kolejne nowe zasady, ustawy, przepisy. Ciekawe czy wywalczy coś dla nas mec. Giedrojć sprawę podał do Strasburga
Moje koleżanki które nie składały wniosku o przejście na emeryturę powszechną to w 2021 roku otrzymały podwyżkę emerytury o 1450zł. plus wyrównanie. Dokąd będą nas krzywdzić, chciałam złożyć wniosek np. na urlopy wychowawcze, ZUS tłumaczył mi że emeryturę mam wyliczoną na nowemu więc nic mi nie przysługuje.
| | |
TERESA R.
0 # TERESA R. 2023-06-09 20:09
Jak długo mamy czekać na sprawiedliwe przeliczenie 53 r. Jesteśmy oszukane i czekamy na sprawiedliwość! !!
| | |