Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej – przepisy przejściowe dają czas powiatom

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej – przepisy przejściowe dają czas powiatom fotolia.pl

Ustawodawca w art. 233 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przewidział 3-letni okres przejściowy dla powiatów na objęcie rodzin zastępczych i rodzinnych odmów dziecka opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Powołany przepis nie oznacza jednak, że powiaty we wskazanym okresie w ogóle nie będą zobowiązane do zatrudniania koordynatorów.

Zgodnie z ust. 1 art. 233 w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka nieposiadające przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy co najmniej 3-letniego doświadczenia jako rodzina zastępcza, obejmuje się opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Powołany przepis obliguje samorządy do objęcia opieką koordynatora tych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka które nie posiadają przed dniem wejścia w życie ustawy co najmniej 3-letniego doświadczenia jako rodzina zastępcza. Ustawodawca nie wymaga by 3-letni okres doświadczenia przypadał bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy oraz by był to okres nieprzerwany. Nabycie 3-letniego doświadczenia przez rodzinę zastępczą, po wejściu w życie ustawy w trakcie okresu przejściowego nie zwalnia powiatu z obowiązku zapewnienia kontynuacji opieki koordynatora – ustawodawca wyraźnie wskazuje, że doświadczenie należy nabyć przed dniem wejścia w życie ustawy.

Zgodnie z ust. 2 i 2 art. 233 w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka posiadające przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy co najmniej 3-letnie doświadczenie jako rodzina zastępcza, fakultatywnie mogą zostać objęte opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. W tym okresie zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej wykonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej.

Nie oznacza to jednak, że jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy powiat nie korzysta z usług rodzin zastępczych/rodzinnych domów dziecka nie posiadających wymaganego doświadczenia w okresie 3-letnim w ogóle nie będzie  zobligowany do zatrudniania koordynatorów. Taki obowiązek się pojawi np. w przypadku nowych rodzin zastępczych lub nowych rodzinnych domów dziecka.

Sob., 10 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel