Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rada Dialogu Społecznego do wzmocnienia, ale nie wiadomo, co to znaczy

Rada Dialogu Społecznego do wzmocnienia, ale nie wiadomo, co to znaczy fotolia.pl

19 czerwca 2017 odbyło się plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, z udziałem Minister Elżbiety Rafalskiej oraz Stanisława Szweda,  Sekretarza Stanu w MRPiPS. Posiedzenie odbyło się w Pałacu Prezydenckim.

Spotkanie było poświęcone przedstawieniu rekomendacji zmian do ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

Prezydent RP – Andrzej Duda, w swoim wystąpieniu podkreślił rolę Rady jako instytucji dialogu społecznego oraz miejsca wymiany poglądów i ścierania się różnych racji, gdzie dyskutuje się ważne społecznie kwestie. Wyraził nadzieję, że zaproponowane zmiany przyczynią się do poprawy jej funkcjonowania. Potwierdził wolę utrzymywania kontaktu i uczestniczenia, tak jak miało to miejsce dotychczas, w wybranych spotkaniach Rady.

Minister Elżbieta Rafalska potwierdziła, że działalność Rady jest nową jakością w  relacjach rząd – pracodawcy – pracownicy.  Świadczy o tym między innymi intensywność prac zespołów problemowych i liczba podejmowanych uchwał. Aktywnie z Radą Dialogu Społecznego współpracuje strona rządowa oraz parlament i Prezydent RP przesyłając, w okresie niespełna dwóch lat,  do konsultacji ponad 800 projektów aktów prawnych, w tym prawie 600 projektów rządowych. Podkreśliła, że jako koordynator prac strony rządowej od początku działania Rady wspiera jej prace i poprzez zaangażowanie własne, wiceministrów, jak i pracowników ministerstwa, aktywnie uczestniczy w pracach tej instytucji. Odnosząc się do przedstawionych propozycji zmian stwierdziła, że partnerzy społeczni zaproponowali uzupełnienie ustawy o przepisy, które dają im większe uprawnienia, a także są związane z funkcjonowaniem Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. Wiele z tych propozycji uzyskało poparcie strony rządowej, a te które nie są jeszcze uzgodnione będą dalej dyskutowane.

Głos zabrali również Przewodniczący organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego przedstawiając swoje stanowiska wobec projektowanych zmian oraz oceniając dotychczasowe funkcjonowanie Rady.

Posiedzenie plenarne poprzedziło spotkanie Prezydium RDS.

Źródło: mpips.gov.pl

Pt., 23 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun