Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zalecenia Unii Europejskiej dla Polski

Zalecenia Unii Europejskiej dla Polski fotolia.pl

22 maja br. Komisja Europejska przedstawiła projekt „Zalecenia Rady w sprawie krajowego programu reform Polski na 2017 r.” będący końcowym elementem tegorocznego cyklu Semestru Europejskiego.

Na podstawie opublikowanych w lutym sprawozdań krajowych oraz otrzymanych w kwietniu od państw członkowskich Krajowych Programów Reform (KPR) i Programów Stabilności lub Konwergencji, Komisja dokonała oceny przeprowadzonych i zapowiadanych reform, w rezultacie czego opublikowała projekt nowych zaleceń dla poszczególnych krajów. Projekt będzie przedmiotem dalszych prac komitetów i formacji Rady UE. Po akceptacji przez czerwcową Radę Europejską zalecenia zostaną w połowie lipca formalnie przyjęte przez Radę ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Państwa członkowskie będą zobowiązane do przedstawienia działań podejmowanych na rzecz ich realizacji w przyszłorocznej aktualizacji KPR.

W projekcie zaleca się Polsce podjęcie w latach 2017 i 2018 działań mających na celu:

  1. Prowadzenie polityki budżetowej zgodnie z wymogami funkcji zapobiegawczej paktu stabilności i wzrostu, co będzie oznaczało konieczność znacznego wysiłku fiskalnego w perspektywie 2018 r. Podejmując działania w ramach polityki, należy uwzględnić potrzebę osiągnięcia kursu polityki budżetowej wzmacniającego obecne ożywienie koniunktury i jednocześnie zapewniającego stabilność finansów publicznych Polski. Podjęcie działań w celu zwiększenia efektywności wydatków publicznych oraz ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT.
  2. Podjęcie działań w celu zwiększenia uczestnictwa w rynku pracy, w szczególności w odniesieniu do kobiet, osób o niskich kwalifikacjach i osób starszych, w tym przez nauczanie odpowiednich umiejętności i usunięcie przeszkód dla bardziej trwałych form zatrudnienia. Zapewnienie stabilności i adekwatności systemu emerytalnego przez wprowadzenie środków podwyższających rzeczywisty wiek przejścia na emeryturę i rozpoczęcie reformy preferencyjnych systemów emerytalno-rentowych.
  3. Podjęcie działań w celu usunięcia przeszkód dla inwestycji, w szczególności w sektorze transportu.

Z treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Pt., 2 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska