Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Preferencyjny Fundusz Pożyczkowy dla Przedsiębiorstw Społecznych

Preferencyjny Fundusz Pożyczkowy dla Przedsiębiorstw Społecznych fotolia.pl

Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE) podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) umowę dotyczącą prowadzenia przez TISE preferencyjnego funduszu pożyczkowego dla przedsiębiorstw społecznych.

Środki przeznaczone na pożyczki pochodzą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) i wynoszą 28,7 mln. zł. TISE udzieli co najmniej 446 pożyczek w 12 województwach (w pozostałych 4 województwach rolę operatora będzie pełnił Fundusz Regionu Wałbrzyskiego), a korzystający ze środków przedsiębiorcy społeczni stworzą 270 miejsc pracy.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli też udział wiceministrowie Jerzy Kwieciński i Paweł Chorąży (Ministerstwo Rozwoju) i Krzysztof Michałkiewicz (Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) oraz Henryk Wujec – przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej.

Przedsiębiorstwa społeczne to organizacje łączące działalność społeczną i ekonomiczną (organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, kościelne osoby prawne, Zakłady Aktywności Zawodowej, Centra Integracji Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej i spółki non-profit). Z danych GUS, Klon/Jawor, etc. wynika, że funkcjonuje ich w Polsce ok. 20 tysięcy. Teraz będą mogły uzyskać środki na wzmocnienie i rozszerzenie swojej działalności oraz na realizację nowych przedsięwzięć społeczno-ekonomicznych.

Pożyczki będą udzielane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom społecznym (zatrudniającym do 250 osób) na okres do 7 lat, a ich oprocentowanie będzie oparte na stopie redyskonta weksli i będzie zależało od liczby utworzonych miejsc pracy.

Uruchomienie nowego funduszu było poprzedzone programem pilotażowym prowadzonym przez Fundusz Pożyczkowy TISE w latach 2013-2016. Projekt finansowany był z Programu Operacyjnego Programu Kapitał Ludzki POKL. W ciągu prawie 4 lat funkcjonowania ES Fundusz TISE udzielił 500 pożyczek dla 401 przedsiębiorstw społecznych na kwotę 39 mln. zł. Przedsiębiorcy stworzyli ponad 550 miejsc pracy, utrzymując ponad 2000 miejsc pracy.

Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA jest funduszem pożyczkowym dla organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, mikro, małych i średnich firm. Zostało założone przez Bank BISE w roku 1991 r. Obecnie jego właścicielem jest francuski bank Crédit Coopératif, który od ponad 120 lat zajmuje się finansowaniem projektów w dziedzinie ekonomii społecznej. Początkowo TISE było funduszem venture capital, a od 2008 r. udziela pożyczek organizacjom pozarządowym, mikroprzedsiębiorstwom i MŚP, wykorzystując fundusze własne oraz środki finansowe udostępniane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (np. inicjatywa JEREMIE). TISE jest też jedynym pośrednikiem finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego, w realizacji pilotażowego projektu, w ramach którego uruchomiono preferencyjny fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorców społecznych (ES Fundusz TISE) współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny. TISE współpracuje także z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym udzielając z jego linii mikropożyczek (EPMF Progress) oraz korzystając z jego gwarancji w ramach programu EaSI. TISE jest członkiem założycielem i jedynym polskim przedstawicielem w Europejskiej Federacji Banków Etycznych i Alternatywnych (FEBEA), którą tworzą instytucje zajmujące się finansowaniem projektów społecznych i etycznych. Między 2008 a 2016 rokiem TISE udzieliło 3,5 tys. pożyczek o łącznej wartości przeszło 450 mln złotych.

Źródło: TISE

Niedz., 5 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun