Dnia 1 lipca br. wejdzie w życie zmiana w ustawie o świadczeniach rodzinnych wprowadzoną ustawą z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zgodni z nowelizacją do wniosku o prawo do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata dołącza się odpowiednio:
- zaświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, zawierające informacje o: a) wysokości dochodu, b) wysokości składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu, c) wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku,d) wysokości należnego podatku;
- zaświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów.
W art. 23 po ust. 5 dodano ust. 5a-5c. Zgodnie z nowymi przepisami ilekroć w postępowaniach w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych wymagane jest potwierdzenie następujących okoliczności:
- uczęszczanie dziecka do szkoły lub szkoły wyższej,
- wysokość dochodu rodziny lub członków rodziny uzyskanego przez rodzinę lub członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, w tym dochodów, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2,
- wielkość gospodarstwa rolnego,
- wysokość opłaty za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- termin i okres, na jaki został udzielony przez pracodawcę urlop wychowawczy oraz okresy zatrudnienia,
- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych,
- niekorzystanie z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
- brak propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej - osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia rodzinnego może przedłożyć stosowne zaświadczenie albo oświadczenie. Oświadczenia, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
W przypadku złożenia oświadczenia potwierdzającego okoliczności, o których mowa w ust. wysokość opłaty za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, dołącza się dowód wniesionej opłaty, a w przypadku zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych dołączana jest również kopia imiennego raportu miesięcznego osoby ubezpieczonej potwierdzająca odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne.