Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Instytucjonalna piecza zastępcza wykluczona z Karty Dużej Rodziny

Instytucjonalna piecza zastępcza wykluczona z Karty Dużej Rodziny fotolia.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej zwrócił uwagę na wykluczenie dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z możliwości otrzymania Karty Dużej Rodziny.

Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do ukończenia 18-go roku życia lub do ukończenia 25-go roku życia, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma ograniczeń wiekowych. Definiując pojęcie członka rodziny ustawodawca, poza rodzicami i dziećmi oraz małżonkiem rodzica, mianem tym określił także rodziców zastępczych oraz osoby prowadzące rodzinny dom dziecka.

Karta przyznawana jest dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej, której formami zgodnie z przepisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej są rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa, zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna, a także rodzinny dom dziecka. Z prawa do tej szczególnej i istotnej formy wsparcia została wykluczona grupa dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców przebywająca, z przyczyn od nich niezależnych, w instytucjonalnej pieczy zastępczej.

W opinii Rzecznika powyższe ograniczenie nie znajduje uzasadnienia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że dzieci nie mają wpływu na to do której z form pieczy zastępczej - rodzinnej czy instytucjonalnej - trafią wskutek interwencji Sądu Opiekuńczego. Skoro zatem ustawodawca uznał za celowe udzielanie wsparcia w postaci umożliwienia dostępu do Karty Dużej Rodziny poza rodzinami wielodzietnymi także dzieciom z pieczy zastępczej, to winien to czynić bez wyjątku. Nieuprawnione preferowanie jednej z grup dzieci podlegających szczególnej opiece i pomocy państwa poprzez wyeliminowanie dzieci przebywających w pieczy instytucjonalnej z dostępu do Karty Dużej Rodziny może spotkać się z zarzutem naruszenia zagwarantowanej konstytucyjnie zasady równości – stwierdził Rzecznik. 

W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Panią Minister o ustosunkowanie się do podnoszonych wątpliwości oraz poinformowanie o zamierzeniach w zakresie skutecznego zabezpieczenia praw wszystkich dzieci przebywających w pieczy zastępczej.

Źródło: www.rpo.gov.pl 

Pt., 11 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka