Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co dalej z przedsiębiorczością społeczną (cz. 3)

Co dalej z przedsiębiorczością społeczną (cz. 3) fotolia.pl

W projekcie ustawy o przedsiębiorczości społecznej i przedsiębiorstwie społecznym przewidziano, że przedsiębiorstwu społecznemu będą przysługiwały pewne dodatkowe uprawnieniaw porównaniu do zwykłych przedsiębiorstw.

Pierwszy rodzaj uprawnień to ulgi lub zwolnienia z niektórych danin publicznych. Zgodnie z propozycjami autorów projektu przedsiębiorstwu społecznemu ma przysługiwać:

  • zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych;
  • ustalenie podatku od nieruchomości wykorzystywanych przez to przedsiębiorstwo w całości lub, odpowiednio do jego udziału w części dla prowadzenia działalności gospodarczej - w wysokości odpowiadającej podatkowi od nieruchomości wykorzystywanych na cele odpłatnej działalności pożytku publicznego. 

Przedsiębiorstwu społecznemu prowadzącemu działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ma przysługiwać:

  • zwolnienie od podatku od nieruchomości;
  • zwolnienie z wpłat na PFRON;
  • czasowe ulgi w składkach na ubezpieczenie społeczne pracowników. 

Podmiotowi, który utworzył przedsiębiorstwo społeczne, ma ponadto przysługiwać zwolnienie z podatku dochodowego środków przekazywanych na kapitał (fundusz) zakładowy przedsiębiorstwa społecznego. Od usług świadczonych przez przedsiębiorstwo społeczne będzie mógł być pobierany, podatek VAT  w obniżonej stawce.

Przedsiębiorstwu społecznemu mają przysługiwać także szczególne uprawnienia w udzielaniu mu zamówień publicznych, w szczególności preferencje w zakresie zlecania wykonywania określonych usług. Przy zakupie towarów i usług przez jednostki sektora finansów publicznych niepodlegającym ze względu na wartość zamówienia przepisom o zamówieniach publicznych, zamawiający będzie mógł, jeżeli nie będą sprzeciwiać się temu względy interesu publicznego, ograniczyć zakres podmiotowy wykonawców do przedsiębiorstw społecznych.

Przedsiębiorstwo społeczne będzie mogło korzystać również ze świadczeń wolontariuszy, z tym że łączna wartość świadczeń wolontariuszy w ciągu roku kalendarzowego nie będzie mogła przewyższać połowy wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu reintegracji zawodowej.

Pełny tekst projektu ustawy na stronie www.konsultacje.ofop.eu

Wt., 17 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel