Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w sprawozdawczości socjalnej

Zmiany w sprawozdawczości socjalnej fotolia.pl
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało trzy projekty rozporządzeń dotyczące sprawozdawczości, które w najbliższym czasie zaopiniuje Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
 
Pierwszy projekt dotyczy sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych. Konieczność wydania tego rozporządzenia wynika z nowelizacji ustawy dotyczącej trybu przekazywania sprawozdań. Do tej pory były one przekazywane przez samorząd gminy/województwa do właściwego ministra. Na mocy zmienionych przepisów samorządy będą przekazywać sprawozdania wojewodzie, a on będzie sporządzał zbiorcze sprawozdanie i wtedy dopiero zostanie ono przekazane ministrowi. W stosunku do poprzedniego sprawozdania dodano kilka pozycji w tym dotyczących mechanizmu „złotówka za złotówkę”, świadczenia rodzicielskiego, informacji o odzyskanych nienależnie pobranych świadczeniach, czy wydatków ze środków własnych gminy. Większość z nich wynika ze zmian wprowadzonych do ustawy w ostatnim czasie. Rozporządzenie jeśli wejdzie w życie ma być stosowane już do sprawozdań za pierwszy kwartał 2016 roku. 
 
Drugie rozporządzenie dotyczy sprawozdań z realizacji zdań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, zmiana dotycząca sposobu przekazywania jest analogiczna jak w przypadku pierwszego rozporządzenia. Zmiany są ujęte w tym wypadku w części A sprawozdania, a wynikają ze zmiany proporcji podziału zwróconych przez dłużników alimentacyjnych kwot należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Reszta ma charakter doprecyzowujący, jak na przykład uszczegółowienie tytułów. Tutaj też obejmie to sprawozdania dokonane w pierwszym kwartale 2016 roku. 
 
Ostatnim z tego zakresu rozporządzeniem jest dotyczące sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu zasiłków dla opiekunów. Gmina składa do 15 dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału, sprawozdanie zawierające dane rzeczowe o realizacji ustawy oraz informację o wypłaconych zasiłkach dla opiekunów i kosztach ich obsługi, składkach na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego oraz składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Wojewoda składa tutaj również zbiorcze kwartalne sprawozdanie na podstawie otrzymanych danych, które przekazuje właściwemu ministrowi. Sprawozdanie zawiera  w szczególności: 
  • wydatki na zasiłki dla opiekunów finansowane z dotacji celowej z budżetu państwa oraz liczba zasiłków
  • wydatki na składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osoby pobierające zasiłki dla opiekunów oraz liczba składek
  • informację na temat nienależnie pobranych zasiłków dla opiekunów
  • informację na temat kosztów obsługi.
 
Cała seria rozporządzeń ma doprowadzić do pełnej informacji, którą otrzyma właściwy Minister Pracy i Polityki Społecznej. 
Pt., 16 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk