Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kiedy pozbawienie statusu bezrobotnego jest obowiązkiem starosty? - wyrok WSA

Kiedy pozbawienie statusu bezrobotnego jest obowiązkiem starosty? - wyrok WSA fotolia.pl

Wydanie decyzji o pozbawieniu statusu bezrobotnego na podstawie art. 33 ust. 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest obowiązkiem Starosty – tak stwierdził  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 20 maja br., sygn. akt II SA/Rz 1597/14.

Stan faktyczny

Bezrobotna nie stawiła się na wyznaczone spotkanie u pośrednika pracy i nie usprawiedliwiła swojej nieobecności w terminie. Wobec tego starosta orzekł o pozbawieniu jej statusu osoby bezrobotnej. Kobieta odwołała się do WSA w Rzeszowie. W toku postępowania przed Sądem jako usprawiedliwienie sytuacji wskazała, iż ma z sąsiadami bardzo trudne relacje. Jest przez nich zastraszana i bita. Właśnie z powodu pobicia przez sąsiadkę nie zgłosiła się w wyznaczonym terminie w urzędzie pracy. Natomiast faktu tego nie mogła zgłosić, ponieważ rozładował się jej telefon.

Rozstrzygnięcie sądu

WSA stwierdził, że termin, w którym bezrobotny ma obowiązek zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy, jest terminem materialnoprawnym i nie podlega przywróceniu, a skarżącą pouczono o prawach jak i obowiązkach łączących się ze statusem bezrobotnego. Sąd zwrócił uwagę, iż usprawiedliwienie niestawiennictwa bezrobotnego mogło nastąpić w każdy sposób, a więc także i telefonicznie. Nie zasługuje na uwzględnienie fakt, że skarżącej rozładował się telefon -  na poinformowanie o okolicznościach nieobecności na spotkaniu skarżąca miała aż 7 dni od daty wyznaczonej wizyty w urzędzie pracy.

Sąd wskazał ponadto, że usprawiedliwienie przyczyn niestawiennictwa nastąpiło dopiero w odwołaniu od decyzji, a dodatkowe okoliczności przytoczono na rozprawie przez WSA – dopiero wtedy skarżąca podtrzymując skargę uzupełniła, że żyje w trudnym środowisku i ma z sąsiadami bardzo trudne relacje, jest przez nich zastraszana i bita. Rzekomego pobicia, z powodu którego nie zgłosiła się w urzędzie pracy, nie mogła zgłosić, ponieważ "rozładował się jej telefon".

Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Bezrobotny ma obowiązek zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonym przez urząd terminie w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd lub w innym celu wynikającym z ustawy i określonym przez urząd pracy, w tym potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. W razie niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i niepowiadomienia w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa Starosta obowiązany jest pozbawić statusu bezrobotnego na okres wskazany w ustawie. Dodatkowo, podkreślić należy, że decyzja w sprawie pozbawienia statusu bezrobotnego ma charakter aktu związanego i przy jej podejmowaniu organom nie pozostawiono możliwości oparcia rozstrzygnięcia na uznaniu administracyjnym.

Źródło: orzeczenia NSA

Pt., 16 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka