Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

MPiPS o seniorach

MPiPS o seniorach fotolia.pl

24 i 25 września br. w Warszawie odbył się organizowany przez MPiPS Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia. Celem spotkania było podsumowanie podjętych aktywności w ramach polityki senioralnej w Polsce. Zgromadzeni na konferencji eksperci dobrze ocenili działania prowadzone w tym kierunku - pozytywnie wyrażano się na temat utworzenia stałej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. To właśnie efektem pracy komisji było uchwalanie ustawy o osobach starszych, która nakłada na rząd obowiązek bieżącego monitorowania sytuacji osób starszych.

Podkreślono, że główna idea Kongresu jest bardzo aktualna i wynika z obecnych trendów demograficznych. Społeczeństwo się starzeje, więc osoby starsze będą odgrywają w nim coraz większą rolę.

Podczas Kongresu przemawiał Minister Pracy i Polityki Społecznej. W jego ocenie  jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych. Srebrna ekonomia to produkty i usługi dedykowane dla seniorów, pozwalające podnieść standard życia osób starszych, a jednocześnie na tworzenie miejsc pracy dla młodych.

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Krystyna Lewkowicz, Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” zwróciła uwagę na dużą rolę aktywności intelektualnej osób starszych, zwłaszcza kobiet. Seniorzy nareszcie mają czas, by rozwijać swoje talenty, w przeszłości zaniedbywane z uwagi na wielość innych zajęć. Teraz mają odpowiednie warunki, by ćwiczyć intelekt, zadbać o siebie, swoje zainteresowania i więzi społeczne.

Źródło: MPiPS

Pt., 25 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka