Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Posłowie chcą walczyć z marnotrawstwem żywności

Posłowie chcą walczyć z marnotrawstwem żywności fotolia.pl

Pod obrady Sejmu trafił poselski projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, który zakłada wprowadzenie obowiązku obowiązek przekazywania przez przedsiębiorców prowadzących sklepy o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych rzecz organizacji pożytku publicznego żywności przeznaczonej do likwidacji.

W uzasadnieniu do projekt ustawy wskazano, że celem uchwalenia projektowanej regulacji jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz pomoc osobom żyjącym poniżej progu skrajnego ubóstwa. W Polsce rocznie marnowane jest 8.972.000 ton żywności (Preparatory study on food waste across EU 27, European Communities 2011, s. 12). Oznacza to, iż na jednego mieszkańca Polski przypada powyżej 200 kilogramów marnowanej żywności. Za część tej ilości odpowiadają sklepy o dużej powierzchni, w których żywność z bliską datą przydatności do spożycia czy uszkodzonym opakowaniem jest częstokroć przeznaczana do likwidacji bądź utylizacji. W ocenie projektodawców nie ma obecnie mechanizmu, który pozwalałby na przekazywanie żywności potrzebującym.

Chociaż cel jest bez wątpienia szczytny trudno wróżyć sukces przedłożonemu projektowi. Jego podstawową wada jest brak precyzji zapisów oraz stosowanie nieostrych pojęć. Sama definicja marnowanej żywności przyjęta przez projektodawców budzi wątpliwości. Podobnie jak zasady (a w zasadzie ich brak) na jakich miałyby być zawierane porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami oraz organizacjami pożytku publicznego.

Niezależnie od braków jakie ma projekt, powinien on zapoczątkować dyskusje na temat tego, czy żywność może być lepiej wykorzystywana.

Źródło: www.sejm.gov.pl 

Pt., 21 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel